Kimyasal Atık Nedir?

Yazan Ekolojist

Uluslararası Çevre Örgütü tarafından tanımı yapılan kimyasal atık, insanların sağlığına ve çevreye ciddi zararları olan, ekolojik dengeyi bozan ve çevre yapıyı bozacak riskler içeren atıklar olarak tanımlanmıştır. Kimyasal atıklar özellikleri gereği yanıcı, reaktif ve toksik olmalarından dolayı çevreye ciddi zararlar vermektedir. Bu atıkların hem çevreye hem de bu ekolojik dengede yaşamlarını sürdüren canlıların yaşamlarını tehdit etmektedir.

Yüzyıllar boyunca doğada çözünemeyen ve doğaya karışmasıyla ciddi tahribatlara yol açan bu kimyasallar, geri dönüşü olmayan zararlara neden olmaktadır. Tehlikeli kimyasal atıklar olarak nitelendiren tıbbi atıklar, kozmetik atıklar, piller, sıvı yakıt atıkların doğayla birleşimi ve bilinçsiz tüketimin sonucunda ortaya çıkan atık olarak nitelendirilmesiyle çevreye ciddi ve geri dönüşü neredeyse imkânsız etkiler bırakmaktadır.

En Ciddi Atıkların Başında Tıbbi Atıklar Geliyor

Tıbbi atıklar kimyasal atıklar arasında en fazla tahribata yol açanlardan birisidir. Sağlık sektörü ve laboratuvar ortamlarında kullanılan tıbbi kimyasal atıklar ve farmosotik atıklar gibi çevreye ciddi zararlar vermektedir. Sağlık sektöründe kullanılan bu maddeler tedaviler için kullanıldıktan sonra ortaya çıkan atıkların çevreye veya diğer evsel atıklar gibi çöplere atılmadan imha edilmeleri gerekiyor.

Prosedür gereği tüm sağlık kuruluşları bu işlemi yapmaktadırlar. Fakat evlerde kullanılan tıbbi malzemeler sağlık kuruluşlarında olduğu gibi kontrollü bir şekilde imha edilmemektedir. Bu yanlışın faturası ciddi olarak doğaya kesilmektedir. Doğadaki tüm canlılar çevreye bırakılan veya atmosfere salınan gazlardan etkilenmektedir. En önemlisi ise kimyasal atıkların insanlara zararları konusunda önlem alınmamasıdır.

Kimyasal Atıklar Evsel Atık Değildir

Evlerde kullanılan kimyasal ve tıbbı atıkların kontrolsüz kullanımı ve dışarıya atık olarak bırakılması ciddi anlamda çevreye zarar vermektedir. Bunlardan örnek vermek gerekirse; kullanılan tıbbi araç gereçler, ilaçlar, pillerden oluşmaktadır. Bu maddeleri kimyasal atık geri dönüşüm noktalarına bırakılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra bazı metal çeşitlerinin bilinçsiz doğaya salınması da insan sağlığı için tehdit oluşturmaktadır.

50’ye yakın metal türünü ağır metal olarak sınıflandırır isek bunların insan sağlığına olumsuz etkileri küçümsenmeyecek kadardır. İnsan vücudu bazı fonksiyonları için ne kadar metale ihtiyaç duysa da bunun oranının fazla olması bazı fonksiyonlarında aksaklıkların meydana gelmesine ve sağlığını ciddi anlamda etkilemesine neden olmaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın