Kendi Kendine Yeten Dünyanın En Yeşil Evi “Desert Rain”

Yazan Ekolojist

Dünyanın en yeşil evi olarak tanımlanan Desert Rain, yeşil binaların derecelendirmesini yapan Living Building Challenge tarafından sertifika verilen ilk konut ünvanına sahip oldu. Yeşil ev Desert Rain sürdürülebilir yaşama için minimum karbon izine sahip, kendi suyunu geri dönüştürebilen, kullandığı enerjiden fazla enerji üretebilen bir ev olma özelliği taşıyor.

Tasarımını Tozer Design’ın yaptığı ana bina, 2 müstakil bina ve iki garajdan oluşan bina Oregon’un Bend kentinin bir çölünde yer alan 2832 m2’lik parsel üzerinde bulunuyor.

Evin Özellikleri Hayran Bırakıyor

Tom Elliott ve Barbara Scott 2009 senesinde “yeşil ev” olarak tanımlanacak enerji verimine sahip ve sürdürülebilir nitelikte bir ev inşa etmek istediler. En yeşil teknolojileri kullanarak LEED sertifikalı bir ev tasarlama hedefleri ile bu işe giriştiler.

Desert Raing birçok insanın zevkine hitap edecek güzellikte bir ev olmasının yanında aynı zamanda %100 yağmur suyunu toplama, %100 atık suyunu işleme ve %100 sıfır enerji olması ile karbon nötr bir evdir.

Altı yılı aşkın bir çalışmanın ürünü olarak Desert Rain sürdürülebilirlik anlayışının tasarıma ve işçiliğe dökülmüş halidir. Evin her parçası (tavan, döşeme vb.) bir geri dönüşüm ürünüdür. Bu geri dönüşümlü malzemeler dışında kullanılan malzemelerde yerel kaynaklı, sürdürülebilir ve FSC sertifikasına sahiptir.

Sürdürülebilir bir güç kaynağı olan ve kendi kendine yeten ev çatısında güneş panelleri, kompostlama sisteminde sıvıyı buharlaştırmak için kullanılmak üzere tasarlanmış bir sıcak hava sistemi ve hidrolik zemin sistemine güç aktaran ve suyun ısınmasını sağlayan bir güneş termal drenaj sistemi olmak üzere üç adet yenilenebilir enerji sistemine sahiptir.

Kendi Enerjisini Kendi Üretiyor

Tüm sistemleri için fotovoltaik güç üretebilirken aynı zamanda iki elektrikli aracın da yıl boyu elektriğini sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir.

Suyunu Şebekeden Sağlamıyor

Şebekeye ihtiyaç duymadan yağmur suyunun %100’ünü toplayan ev bu suyu depolayabilmektedir.

Arazisi İçin Su Arıtıyor

Ayrıca dünyanın en yeşil evi ünvanına sahip bu yapı, duşta, mutfakta, ya da makinalardan çıkan atık suyun tamamını geri dönüştürerek arazide sulama amaçlı kullanmaktadır.

Evin tüm atık suyu bir kompostlama sistemi ile ve bir güneş enerjili hava buharlaştırma cihazı ile yeniden işlenmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın