Kendi Kendine Yeten Ada ile Tanışın

Yazan Ekolojist

Artan tüketim toplumu azalan doğal kaynaklar çevre bilinciyle insanları çözüm yolları aramaya yöneltmiştir. Sürdürülebilir bir yaşam işte bu noktada karşımıza çıkmış ve geri dönüşümümde katkısıyla doğal kaynakları korumak hedeflenmiştir. Sürdürülebilir bir yaşam sağlayabilmek için yaşamsal kaynakların verimli kullanılması gerekir. Bu kaynakların verimli olarak kullanılabilmesi içinde geri dönüşün çok önemlidir. Geri dönüşüm sürdürülebilir bir yaşam için en önemli faktör olmakla birlikte sürdürülebilir yaşam için enerji kaynaklarının da verimli kullanılması gereklidir.

Doğru kullanılan doğal kaynaklar ve geri dönüşümden yararlanarak yürütülen sürdürülebilir bir yaşam ekonomik bağımsızlık, büyüme, kalkınma ve gelişme sağlar. Sürdürülebilir bir yaşamla çevre korunmuş olur ve doğal yaşama katkı sağlanmış olur. Günümüzde bireysel olarak da sürdürülebilirliğe katkı sağlayabiliriz. İnsanların yıllar boyu sürdürdüğü doğru yaşam tarzını benimseyerek, daha az enerji tüketen cihazları kullanarak sürdürülebilir bir yaşama destek verebilirsiniz.

Kanada’da Yüzen Ada

Kanadalı sanatçı çift sürdürülebilir bir yaşam sağlayabilecekleri bir ada kurdular. Kanadalı çift Vancouver adasının kıyısında 20 yılda oluşturdukları 12 adet platformdan oluşan sürdürülebilir adada hiçbir şeye ihtiyaç duymadan kendi kendine yetebilen bir yaşam sürüyorlar. Sanatçı çift bu adanın inşasına 1992 yılında başladılar. Çift bu adada oluşturdukları 5 adet sera ile kendi yiyecekleri sebze ve meyvelerini yetiştiriyorlar ve balık avlayarak beslenme ihtiyaçlarını sağlıyorlar. Ayrıca çiftin sanatsal çalışmalarını yürütebilmeleri için adada bir adet stüdyo, dans pisti konuk evi, sanat galerisi ve deniz feneri bulunuyor.

Yüzen Adanın Sürdürülebilir Özellikleri

Kanadalı sanatçı çiftin inşa ettiği yüzen evi tüm enerji ihtiyacını güneş panellerinden sağlıyor. İhtiyaç duydukları suyu kış aylarında yağmur suyundan yaz aylarında ise yakınlarındaki bir şelaleden karşılıyorlar. Yarım dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan tarım alanı ile yüzen ev tüm ekile bilir ihtiyaçlarını bu tarım arazisinden karşılıyorlar. Ayrıca Kanadalı çift sürdürülebilir yaşamdan ticari gelir amacı gütmediklerini sanatları ile meşgul olduklarını belirttiler. Sanatçı çiftin sürdürülebilir yaşamları düşündüklerinden daha fazla ilgi görmüş durumda. Öyle ki yaz aylarında bu sürdürülebilir yaşamı deneyimlemek isteyen birçok kişi sanatçı ailenin misafiri oluyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın