Kedilerin Laptop Üzerinde Yatmalarının Sebebi Ortaya Çıktı

Yazan Ekolojist

Hemen hepimizin sosyal medyada sıkça gördüğü bir görüntüdür diz üstü bilgisayarların üzerine oturan sevimli kediler… Kimi zaman sahiplerinin bilgisayar kullanırken zor anlar yaşamasına neden olsalar da bu fotoğraflara baktığımızda pek çoğumuz tebessüm ederiz. Bu tebessüm ettiren görüntünün aynı zamanda bilimsel nedenlerinin olduğu da tespit edildi. Hayvan bilimcilere göre kedilerin laptop üzerinde oturmalarının veya yatmalarının aslında iki temel nedeni var. Bilgisayarın üzerindeki kedi bu davranışını ya sıcak bir ortam arayışında olduğundan ya da sahibinin dikkatini çekme isteğinde olduğundan yapmaktadır.

1. Vücut Isılarını Dengelemek için

Bilindiği üzere kediler sobaların kenarlarına, kalorifer diplerine kıvrılıp yatmayı çok severler. Battaniyelerin, yatakların içine girip uyuyan kedi görüntülerine oldukça alışkınızdır. Buradan hemen herkesin çıkarabileceği bir sonuç vardır ki kediler sıcak ortamları severler.

Aslında bilgisayar da kediler için bu ortamlardan biri olarak değerlendirilebilir. Uzmanlara göre laptopları kullandığımız zaman sıcaklıkları 38-39 derecelere çıkmakta ve bu da onları kedilerin uzanmak veya uyumak için oldukça cazip bulacakları bir yer haline getirmektedir.

Kedilerin sıcak ortamları bu denli çok sevmelerindeki neden ise vücut ısılarını koruma içgüdüleridir. Soba kenarlarına, kalorifer diplerine veya laptop üzerine oturan kediler, ​​vücut ısılarını mümkün olduğunca az enerji harcayarak korumak isterler. Yani eğer kediniz siz meşgulken laptopunuz üzerine oturmuşsa onu alıp sıcak bir ortama götürmeniz hem sizin işinizi kolaylaştırabilir hem de kediniz vücut ısısını korumayı sürdürebilir.

2. İlgi Çekmek İçin

Laptop üzerinde oturan kedilerin sergiledikleri bu davranışlarındaki bir diğer nedense sahiplerinin ilgilerini üzerlerine çekmek istemeleridir. Oyunu ve ilgiyi seven kediler, siz laptop kullanırken dikkatini sizinle aynı yöne vererek ilginizi üstüne çekmeye çalışır. Ekrana veya klavye üzerindeki parmak hareketlerinize odaklanır hatta fare imlecini ekranda yakalamaya çalışırlar. Hayvan bilimci Amy Shojai, bu davranışın oyun oynama isteğinden ileri geldiğini söyler. Veya onun da sahibi gibi bilgisayarla uğraştığında ya da bilgisayarın üzerine oturduğunda kendisinin ödüllendirileceğini düşünür.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda belki de kedinizle biraz oyun oynayıp onu mutlu ederek bilgisayarınızdaki işinizin başına geri dönebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın