Kargalar Çöp Toplayacak

çöp toplayan kargalar

Çarpıcı zekaları, alet yapma becerileri ve karmaşık bilmeceleri çözme yetenekleriyle tanınan kargalar kuş dünyasının Einsteinları. Yapılan araştırmalar, genç ve zeki bir karganın 5 yaşındaki çocukların kafasını karıştıran bir problemi çözebildiğini bile gösteriyor.

Hollandalı iki girişimci, kargaların zekasını faydalı bir iş için kullanmayı amaçlamış ve sigara izmariti getiren kargalara yemek ödülü veren Crowbar isimli otomatı geliştirmiş.

Ruben van der Vleuten ve Bob Spikman isimli girişimciler, sokaklara koymayı planladıkları otomatlarla, kargaları izmarit toplamaya teşvik edecek ve kargaların çevre temizliğine yardım etmelerini sağlayacak.

Aslında levye anlamına gelen crowbar kelimesi, karga anlamına gelen crow ve bar kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmış.

Alet kullanımına yatkın olan kargalar için izmarit toplama işi oldukça uygun görünüyor. çevre temizliği için olmasa da alet kullanımına yönelik benzer projeler daha önce yapılmıştı. Kargaların bozuk para atarak alışveriş yaptığı otomat videosunu izleyebilirsiniz.

Peki bu zorlu denklemi çözüp eti almaya hak kazanan kargalara ne demeli?

Crowbar’da ise sistemin çalışma mantığı şu şekilde; kargalar öncelikle yiyecekler ve sigara izmaritlerinin yan yana bulunduğu cihazla eğitilecek. Böylece kargaların sigara izmaritlerini yiyecekle ilişkilendirmesi sağlanacak. Daha sonra makinenin yiyecek verebildiği kargalara gösterilecek. Bu iki bilgiyi birbiriyle eşleştiren kargalar, izmaritleri uygun bölüme koyduklarında cihazın yemek verdiğini öğrenecek. Son aşamada ise çevreye yeni sigara izmaritleri yerleştirilerek kargaların bu izmaritleri Crowbar’a taşıması ve yiyecek ödülünü alması sağlanacak.

zeki kargalar

Sistem öncelikle Amsterdam sokaklarında uygulamaya konulacak.

İçine pet şişe atıldığında hayvanlara yem veren cihazlar insanlar tarafından sıklıkla kullanılıyor. Hem kuşların kolaylıkla beslenebilmesi hem de çevre temizliğini sağlamayı amaçlayan bu projede zeki kargaları kullanmak oldukça yaratıcı bir fikir gibi görünüyor. Ancak kargaların sigara içen insanların elinden sigarayı alma girişiminde bulunması ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bir diğer yandan, bu proje ile kargaların insanlara yerlere çöp atmama konusunda örnek olup, iyi bir ders vereceği de aşikar.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın