Karbondioksit Seviyesi Tavan Yaptı!

karbondioksit seviyesi
Yazan Ekolojist

Yıllardır konuşulan ve gitgide artan küresel ısınmada bir sınıra daha ulaşıldı. Karbondioksit seviyesi daha önce hiç görülmemiş bir seviyeye ulaştı. Tüm insanlık tarihi boyunca ilk defa bu kadar yüksek bir seviyede bulunduğu açıklandı.

Atmosferde 410 ppm’lik karbondioksit olduğu tespit edildi

Küresel ısınmanın en büyük sonucu iklim değişiklikleri. İklim değişiklikleri tüm doğal denge üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Bu değişikliklerin yaşanmasının ve artarak devam etmesinin en büyük nedeni de birincil enerji kaynağı olarak kullanılan fosil yakıtlar. Hemen hemen tüm canlılar solunum sonrasında açığa karbondioksit çıkarırlar. Ancak bu çok küçük bir miktardır. Ama fosil yakıtların yanması büyük oranda karbondioksit salınımına neden olur ve bu gaz atmosfer tabakası üzerinde birikir. Özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra artan endüstriyel faaliyetler sonucunda fosil yakılar, özellikle petrol ürünleri birincil enerji kaynağı oldular ve dolayısıyla karbondioksit salınımı artarak devam etti.

karbondioksit seviyesi arttı

Nisan 2018 itibari ile atmosferdeki karbondioksit seviyesi 410 ppm olarak ölçüldü ve insanlık tarihi boyunca ölçülmüş en yüksek oran oldu. 1880 yılındaki verilerde 280 ppm olarak not edilmiş olan bu aranın şu anda 410 ppm olması, atmosferdeki karbondioksitin 138 yılda tam olarak % 46 arttığını gösteriyor ki bu oldukça kötü bir sonuç.

Karbondioksit atmosferde sera etkisine neden olan oldukça zararlı bir gaz ve canlılar tarafından solunumda kullanılamaz. Bu nedenle sürekli olarak artması insanlık için büyük tehdit oluşturuyor. Ölçülen rakamlar karbondioksit oranının 1960tan bu yana her yıl ortalama 2.5 ppm arttığını gösteriyor. Eğer fosil yakıtların kullanımı aynı şekilde devam ederse bu oran da artarak devam edecek. Bu durumun önüne geçebilmek için en başta yapılması gerekenin yenilenebilir enerjiye geçiş olduğu belirtiliyor.

karbon salımı

Görüldüğü üzere dünya büyük bir tehdit altında ve bu durumun en büyük sebebi kullanılan enerji kaynağı. Fosil yakıt kullanımının hemen durması gerekliliği gün geçtikçe daha kötü sonuçlar neticesinde kanıtlanıyor. Veriler hiç iç açıcı değil ve giderek kötüleşebilir. Sürekli olarak yenilenebilir enerji konusunda adımlar atılsa da şu aşamada henüz yeterli değil.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın