Karbon Ayak İzi Nasıl Küçültülür?

karbon ayak izi küçültme
Yazan Ekolojist

Çevre İçin İyilik Vakti

İnsan aktiviteleri sonucunda ortaya çıkan karbondioksit salınımı ile karbon ayak izi ortaya çıkıyor ve bu durumda da karbon ayak izi nasıl küçültülür? sorusu akıllara geliyor. Karbon ayak izinin nasıl küçüldüğüne bakmadan önce karbon salınımı ile açığa çıkan tahribata nasıl katkıda bulunduğumuza bakmak gerekiyor. Sera gazı salınımına iki türlü sebep oluyoruz. Bunlar birincil ve ikincil sebepler olarak tanımlanıyor. Birincil sebepler direkt olarak karbon salınımına sebep olmak ve ikincil sebepler ise de dolaylı olarak salınıma sebep olmak.

Birincil ve İkincil Katkı

Örnek vermek gerekirse arabanızı her kullandığınızda motorun yanması sonucunda fosil yakıt tüketerek karbondioksit açığa çıkmasına sebep oluyorsunuz ve bunun sonucunda karbon ayak izinizi artırmış oluyorsunuz. İkincil olarak yapacağınız etki ise araba ve yakıt almış olmak. Arabanın son tüketiciye gelene kadar geçtiği aşamaların hepsi ve yakıtın işlemesi için geçtiği aşamalar fazla miktarda salıma sebep olduğundan ikincil katkıyı da bu şekilde yapmış oluyorsunuz.

Birincil ve ikincil katkıyı en aza indirerek dünyanın kaynaklarının korunması için Karbon ayak izi nasıl küçültülür? sorusunun cevabı da daha duyarlı ve bilinçli bir yaşam tarzı benimsenmesi ile başlıyor.

Karbon Ayak İzi Küçültmek için Yöntemler

Hava yolu değil de kara yolunu kullanmak karbon ayak izini küçültmek için önemli. Uçak ile yapacağınız yolculuklar yerine özellikle yakın mesafelere otobüs veya tren tercih etmeniz daha az sera gazı salınımına yol açıyor.

Son dönemdeki araştırmalar hayvancılık sektöründeki artı üretim ve diğer endüstriyel uygulamalar yüzünden et yeme oranındaki düşmenin daha az karbon ayak izine sebep olabileceğini gösteriyor. İnekler ve koyunlar oldukça fazla miktarda metan gazı salınımına sebep olduklarından et yeme oranlarında düşüş ile karbon ayak izi de küçültülebiliyor.

karbon ayak izi

Ev içi alışkanlıkları da değiştirerek karbon ayak izini küçültmek mümkün olabiliyor. Ev aydınlatmasında daha az enerji harcayan ampullerin kullanılması oldukça önemli bir yer tutuyor.

En önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan ısınma ile enerji tasarrufuna başlanabiliyor. İzolasyon ve çift cam uygulamaları ile yılda oldukça fazla enerji kurtarılmış oluyor. Elektrikli eşyaların kullanımı ile ilgili de tasarrufa gidilmesi enerjiyi azaltmak ve dolayısıyla da karbon salınımını azaltmak açısından oldukça önemli.

Arabanız yerine bisiklet veya toplu taşıma gibi ulaşım araçlarını benimsemek karbon salınımı için oldukça gerekli. Arabanızı çok gerekmediği zamanlarda kullanmayarak %20 oranında karbon salımınızı azaltabiliyorsunuz. Araba alırken daha az enerji harcayan küçük motorlu araçlara yönelmek de karbon salınımı açısından oldukça uygun olacaktır.

Ev içinde hem yiyecek hem de diğer tüketim mallarının da karbon salımı bağlamında gözden geçirilmesi gerekiyor. Doğaya zarar vermeyen kimyasallar ile temizlik yapılması ve işlenmemiş yiyeceklere yönelmek de oldukça önemli.

Yemek ve diğer ürünler dışında giyim ile de karbon salınımını azaltabiliyoruz. Tonlarca tatlı suya mal olan ve kimyasal atıkları ile büyük bir doğa tahribatına sebep olan giyim sektörüne de daha az katılım sağlayarak da karbon ayak izimizi oldukça önemli ölçüde azaltabiliyoruz.

Tüketim alışkanlıklarını göz önünde alarak daha az tüketimde bulunmak ve ihtiyaç olandan fazlasını almamak da karbon salınımı açısından oldukça önemli bir yer tutuyor.

Güneş enerjisi gibi daha yeşil uygulamalara geçmek de karbon ayak izi nasıl küçültülür? Sorusunun cevabı olarak verilebilir. Güneş enerjisi ile ısınabilir veya elektrik üretebilirsiniz. Sadece ev için değil şehir içinde bu uygulamalar yer bulabiliyor.

Trafik ışıklarının tasarruflu ampulden olması veya güneş enerjisini kullanan şehirler de karbon salımını oldukça azaltabiliyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın