Kaliforniya’da Çatı Üstü Güneş Enerjisi Zorunlu Oluyor

Yazan Ekolojist

Amerika Birleşik Devletleri’nin bir eyaleti olan Kaliforniya artık çatı üstüne güneş elektriği üreten sistemleri zorunlu hale getiriyor.

Tüm dünyanın farkında olduğu gibi küresel ısınma gün geçtikçe artıyor ve dolayısıyla beraberinde getirebileceği tehlikeler gir gide büyüyor. Bunun önüne geçmenin ilk yolu fosil yakıt kullanımını bırakıp yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye geçmekten geçiyor. Bu noktada dünyanın bir çok ülkesinden bireysel ve kurumsal çeşitli yenilebilir enerji üretimi örnekleri geliyor. Bilindiği gibi yenilenebilir enerjinin en öenmli kaynaklarından biri Güneş Enerjisi. İşte Kaliforniya eyeleti bu noktada adım atıp hemen hemen tüm evlerin çatısına bir Güneş Enerjisi üretecek sistem kurulmasını zorunlu hale getirerek yenilenebilir enerjiye geçişte önemli bir adım atıyor.

Ocak 2020 İtibari İle Yürürlüğe Girecek

Eyalet bu zorunluluğu 1 Ocak 2020 itibari ile yapılacak binalardan başlamak üzere zorunlu hale getirecek. Bu zorunluluk 2019 Bina Enerji Yasası’nın kapsamında düzenlenerek uygulanacak. Henüz görüşme aşamaları devam eden düzenleme için yapılacak olan Kaliforniya Enerji Komisyonu itibari ile kabul edileceği neredeyse kesin diye düşünülüyor.

Bu düzenlemenin geçerli olacağı evler konusunda müstakil evlerin ve 3 katı geçmeyen evlerin kapsama alanına gireceği düşünülüyor. Ancak çevresinde engelleyici yükseklikte bulunan ama müstakil ya da en fazla üç katlı olan binalar yasadan muaf olacak çünkü yeterli güneş alanları olmayacak.

Eğer konutlarda o konuta yetecek kadar enerji üretilebilirse elektrik dağıtım şirketleri o konutlarda kendi depolama birimlerini kurabilecek. Böylece bölge genelindeki enerji üretimine de katkı sağlanabilecek.

Ancak maliyetler artacak. Bu düzenlemeler uygulandığı takdirde yeni yapılacak binaların maliyetleri 25 – 30 bin dolar kadar daha fazla olacak. Bu fiyat artışı 2006’da belirlenen standardlar baz alınarak hesaplanmış. Ama bir artı olarak eğer istenilen gibi giderse bu maaliyet artışı daha sonrasında konut sahiplerine daha fazla olarak dönecek.

Şu anda eyalette bulunan binaların toplam %15-20 arası bu enerji üretim sistemini kullanıyor. Amaçlanan bu oranın artması ve eyaletin kendi enerjisini üretecek duruma gelmesi. Bu girişimin başka eyaletleri de harekete geçirmesi beklenir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın