Kadir Has Üniversitesi Türkiye’nin Gözde Enerjisini Açıkladı

Yazan Ekolojist

CESD sonuçlara göre hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli enetji kaynağı olmaya aday enerji güneş enerjisi.

Bu yıl ikincisi yapılan ve Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CESD) tarafından ortaya konan  “Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması” sonuçlarına göre Türkiye’nin yenilenebilir enerjiye verdiği destek gün geçtikçe artıyor.

Anket Sonuçları Dikkat Çekti

CESD’in 2016 yılında yapmış olduğu “Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Anketi” 2017 yılında yine merkez tarafından yapıldı. 16 kent merkezinde 18 yaş üstü 1000den fazla insanla anket yapıldı. Bu şekilde her yıl yapılan bir anketle hem enerji tüketimindeki ve politikalarındaki güncel bilgilere ulaşmak hem de zamanla gelişen ve değişen düşüncelerin takibi hedefleniyor.

Anket sonuları enerji bağımlılığı ve pahalılığı sorunlarını yüne gün yüzüne çıkardı. Hem 2016’da hem de 2017 yapılan anket sonuçlarına göre sorun sıralaması yapıldığında verilen cevap yüzdeleri en büyük sorunların özellikle elektrik enerjisinin çok pahalı olduğunu ve enerji bağımlılığının yine çok yüksek olduğunu gösterdi. Karşılaştırmalı sonuçlara göre genel olarak pahalılık için verilen cevaplar geçen yıla göre fazla.

Seçimler İle Enerji Politikaları Arasında Bir Bağlantı Görülmedi

Yapılan anketin siyasi kısmındaki sorulara verilen yanıtlar enerji politikalarının seçimlerde oy vermeye dair bir etkisi olmadığını gösterdi. Ankette pahalılık en büyük sorun diyenlerin kapsadığı siyasi yönelimler birbirinden farklı partilere ait ve bütün partileri kapsıyor. Ankete katılanlara göre hükümeti en başarılı buldukları alan doğalgaz temini iken en başarısız buldukları alan enerji fiyatları oldu.

Sonuçlar Çevreye Duyarlılıkta Artış Olduğunu Gösterdi

İklim değişikliği hakkındaki sorulara verilen yanıtlar insanların çevreye ait sorunlar hakkında bilgili ve duuyarlı olmaya başladığını gösterdi. Karşılaştırmalı sonuçlarda 2016ya göre verilen cevapların daha güncel bilgilere göre yüksek oranlarda olduğu gözlendi.

Ayrıca yenilebilir enerji konusundaki sorunlan sorulara verilen cevaplar daha çevreci seçeneklerin yüzdesinde artış gösteriyor. Enerji seçiminde güneş enerjisini tercih edenlerin yüzdesi en yüksek olan olarak görüldü.

Arabalarda kullanımı tercih edilen yakıt türlerine dizel, otogaz ve benzinin yanında elektrik ve hibrid arabalar da çok küçük yüzdelerle dahi olsa dahil oldu.

Evlerin Yarısından Fazlası Isı Yalıtımı Yapmıyor

2016da olduğu gibi 2017de de evlerine ısı yalıtımı yapmayan kesim yüzde 65-66 civarlarında. Ayrıca ısı yalıtımı yapmama ile eğitim ve gelir düzeyi arasında da bağlantı kuruldu.

Enerji Projeleri Hakkında Yeterli Bilgi Bilinmiyor

Anketi dolduranların yanıtlarına göre büyük kesim Türkiye’nin enerji projelerini bilmiyor. Ancak yine de bu oranda önceki yıla göre bir azalma var, yani bir kısım bu projeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başlamış. Türk Akımı projesinin bilinirliği %7,8 den %32,1 e yükselmiş.

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın