Plogging Trendi: Spor Olsun Diye Çöp Topla

Yazan Ekolojist

Jogging (koşu sporu)yaparken çöp toplamak için İskandinav trendini benimsemenin zamanı geldi. Her ne kadar biraz çöpçülük gibi görünse de; çevreci olduğu kadar insan sağlığına da yararı olan bu aktivite, dünyanın bir çok yerinde kabul gördü.

Spor Çılgınlığı Yenilikleri Seviyor

Spor yapmayı yaşam biçim haline getirenler, değişik sporları denemekten çekinmiyor. Bisiklet sürmek, koşmak, ağır idman programları denemek ve en sonunda doğayla bütünleşip, aynı anda doğayı koruyacak bir sporla bir yenilik deniyorlar. İskandinavya’dan Fransa ve Tayland’a kadarki en son yenilik, “plogging”: çöp toplarken jogging yapmak, yeni trend oldu.

Kökeni İsveç

Kelimeye de kaynaklık eden dilin sahibi İsveç’lilerin icadı bu spor, doğa koşusu yaparken, etraftaki çöpleri toplamak şeklinde tanımlanabilir. İsveççe   plocka upp (pick up)” veya “plocka skräp” (çöp toplama) ve jogga (jog) ’dan gelen kelime, bu sporu tanımlamak için kullanılıyor. Jogging, 1960’lı yıllara kadar, sağlıklı bir egzersiz için yeniden tasarlanmış bir atın yürüyüşü ya da bir atı sürmek anlamına geliyordu, ama bu günlerde zaten eski moda geliyor. Eğlence faaliyetinin genel retorik profesyonelleşmesinin bir parçası olarak, insanlar sadece jogging yapmak yerine, yıllardır Olimpiyatçılar gibi koşmaya başlamıştı. Belli bir tempoda ve biraz amaçsız hissettiren jogging, anlamını yitirmişti.

Çevreci Bir Spor

Çevreye duyarlı bir çevreci ruhuyla plogging, resmi anlamda çöp toplama işi için istihdam edilen kamu hizmetlierinin işine ortak olmak anlamına geliyor. Gelecekte, gönüllü bireylerden oluşan ekiplerin yoğun bir şekilde bu sporu yapması sonucunda en azından parklar ve ortak yaşam alanlarında temiz bir ortam sağlanabilir. Bu noktada yerel yönetimlerin bu tür bir temizlik için işçi istihdamı yükü de azalabilecek gibi görünüyor.

İskandinavlar Doğayı Hep Sevmiştir

İskandinavlar her zaman doğaya kafa tutmuş ve ilham almıştır. Yaşam tarzımıza ve yeniliklerimize ilham veren, hayatta kalma, kalıcılık ve doğadan keyif alma gibi bir mirasa sahip çıktılar. Ancak bugün en büyük sorunumuz, doğada var olmak değil, doğanın hayatta kalmasına yardımcı olmaktır. Bu odakla hareket ederek, plogging icat edildi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın