Japonya’nın Dev Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı

Yazan Ekolojist

Çevreci, sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji üretim sistemlerinin başında yer alan Güneş Enerjisi Santralleri, kısa adıyla GES’ler çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde alternatif elektrik enerjisi üretim sistemleri olarak tercih edilmeye devam etmektedir. Geleceğe büyük yatırım olarak tercih edilen, sınırsız ve temiz bir kaynak olan güneş enerjisi ile elektrik enerjisi üretimi uzun süredir günlük hayatta kullanılmaktadır.

Dev Güneş Enerjisi Santrali

Güneş enerjisi ile şarj edilebilen batarya, aksesuar vb. birçok ürün güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek faydalanmaya birer örnektir. Güneş enerjisinden elektrik enerjisinin üretimi, fotovoltaik güneş pilleri üzerine düşen güneş ışınlarının doğru akım elektriğe dönüştürülmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede GES santralleri karbon salımını azaltan, sürdürülebilir ve yeşil enerji sınıfına giren elektrik enerjisi üretim sistemleridir.

2018 Mart ayı sonunda Kyocera Corporation ve Tokyo Century Corporation isimli Japon şirketleri tarafından kurulan ülkenin en büyük güneş enerjisi santrali olan Kyocera TCL Solar LLC elektrik üretmeye başladı. Bu dev güneş enerjisi santrali Chiba Eyaleti, Ichihara’daki Yamakura Barajı rezervuarının üzerinde yer almaktadır. 20 Mart’ta Kyocera Corporation şirketi ve Chiba Vilayeti Valisi, Kensaku Morita ile birlikte Japonya’nın en büyük güneş enerjisi santralinin tamamlanma töreni düzenlenmiştir.

Yüzer GES Trendi

Güneş enerjisi santrali tesisinin tümü, endüstriyel kullanımı için Chiba ili su fabrikası bürosu tarafından yönetilen rezervuarın yüzeyi üzerinde inşa edilmiştir. 180.000 m²’lik (44 dönümlük) bir yüzey alanına sahip olan tesisin, yılda yaklaşık 16.180 megavat saat (MWh) enerji üretmesi planlanmaktadır.

Bu miktarda bir enerji üretimi için 50.904 Kyocera güneş enerjisi modülü Yamakura Barajı rezervuarları üzerine kurulmuştur. Üretilecek olan 16.180 MWh’lik elektrik enerjisinin yaklaşık olarak 4.970 tipik haneye güç sağlayacaktır. Üretilen tüm güçler TEPCO Energy Partner, Incorporated’a satılmıştır ve proje başlangıçta Chiba Prefecture Kamu İşletmeleri Ajansı tarafından çevre yükünü azaltmaya yardımcı olmak isteyen şirketler tarafından başlatılmıştır.

Kyocera TCL Solar, Kyocera ve Tokyo Century şirketleri, sundukları yeni teknoloji ve çözümlerle yenilenebilir enerjinin teşvik edilmesinin yanı sıra çevre korumasına ve sürdürülebilir bir toplumun yaratılmasına katkıda bulunmaya kendilerini adamışlardır ve bu misyonla çalışmaya devam edeceklerini belirtmişlerdir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın