İstanbul-Adalar’daki Sivil Toplum Kuruluşlarından Faytonculuk Çözümleri

fayton
Yazan Ekolojist

Türkiye’nin en büyük ili İstanbul’da bulunan Adalar’da konumlanmış 10 sivil toplum kuruluşu, Adalar Kaymakamlığının son günlerde yayımladığı “Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Kararı” ile ilgili olarak bir takım açıklamalarda bulundu.

5 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Adalar Kaymakamlığı tarafından yayımlanan “Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Kararı”, takip eden saatlerde Adalar ilçesinin alakalı kurumlarına gönderildi. Adada yerleşik olan 10 sivil toplum örgütü ise kurumlara yapılan bu, altı madde halindeki tebligatı ve kararı değerlendirmek için bir açıklama yaptı.

Tebligat Faytonculuğa ve Atlara Yönelik

İstanbul Büyükada ve Burgaz Adası başta olmak üzere irili ufaklı diğer adalarda da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yapılan tebligata yönelik açıklamalarında, tebligattaki ilk üç maddenin özellikle faytonculukta kullanılan atlara yönelik kamu sağlığı ile alakalı olduğu belirtildi. Kalan diğer 3 maddeyi ise Adalar’daki faytonculuk sektörünün nasıl ve ne şartlarda düzenleneceğini, ulaşımın nasıl sağlanacağının üzerine yapılan hesaplamalar ve planlar oluşturmakta.

“Faytonculukta Kullanılan Atların Sağlığı Adına Kararların Yanındayız”

Sivil toplum kuruluşları yaptıkları açıklamanın devamında, sektörde kullanılan atların sağlığına yönelik endişelerden dolayı alınan kararların süratle ve kesinlikle uygulanması gerektiğini belirttiler ve hijyenik şartların sağlanması, düzenli olarak temizlik uygulamalarının sürmesi ve at giriş-çıkış vakitlerinin belirtilen sürelerde yasaklanmasının doğru olduğunu eklediler.

STK’lar ayrıca, Adalar İlçesi Ruam Kararları ismi altında toplanılan bir kurulda, İstanbul, Adalar’daki faytonculuk sektörünün düzenlenmesine ve ulaşıma yönelik kararların alınmasını doğru bulmuyorlar.

“Ulaşımda Oluşacak Boşluk Kanunsuz ve Kuralsız Bir Şekilde Akülü Arabalara Teslim Edilecek”

Sivil toplum kuruluşları, kaymakamlıkta yapılan toplantıda alınan ulaşımın düzenlenmesine dönük kararların uygulanması halinde 150 yıl civarı bir süredir İstanbul, Adalar’da süregelen ve adaların kültürü haline gelmiş faytonculuğun yok edileceğini iddia ediyor. Derneklere göre zanaat bağlamında değerlendirilebilecek olan faytonculuktan oluşabilecek boşluk, kanunsuz ve kuralsız suretle akülü arabalara teslim edilebilir.

“İstanbul, Adalar Doğal Sit Alanıdır ve Bu Özelliği Muhafaza Edilmelidir”

Büyükada başta olmak üzere Adalar’da artık faytonculuğun sürdürülmesinin oldukça zor olduğunu belirten sivil toplum kuruluşları, açıklamalarında bugünkü faytonculuk sorununun nedenini ise bu sektörü düzenleyen yasa ve kanunların yetki sahibi birimler tarafından etkili bir şekilde uygulanmaması olarak görmekte. Ayrıca kuruluşlar soruna dair ikinci bir nedeni ise son 20 senelik süreçte 10 kat artan günübirlik gelen ziyaretçilerin oluşturduğu baskıyı gösteriyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın