Iso 14001 Nedir?

Yazan Ekolojist

Gün geçtikçe ilerleyen ve sürekli kendini geliştirmeyi başaran teknoloji insan yaşamını fazlasıyla etkilediği gibi çevreyi de olumsuz etkilemektedir. Sanayi Devrimi’nden itibaren gelişen sanayi ve nüfus, yakın zamanda fazlasıyla duyduğumuz bir terim olan küresel ısınmayı da olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Artık uluslararası alanlarda da devletler çevresel farkındalığa erişmiş durumdalar. Bunun içinde bir araya gelerek çevresel konularda mutabakata varmak için çalışmalar yürütüyorlar. Yani çevreyi kendi elleri ile kirleten, yaşanılamaz hale getiren insanoğlu çareyi yine kendisinde arıyor.  Dünya’nın ekonomide önde gelen ülkelerinin yaptığı ve belirlediği uluslararası çevre standartları ISO 14000 adını verdikleri bir belgede toplandı.

ISO’nun açılımı “Uluslararası Standartlar Organizasyonu’dur.” Doğa ve çevre tahribatını en aza indirmek için yapılan çalışmalar halen devam etmektedir.

Iso 14001 Hakkında

ISO yani Uluslararası Standartlar Organizasyonu 14001 adını verdikleri bir belge yayınladı. Bu belge ülkelerin bir araya gelip çevre tahribatını azaltmak, küresel ısınmanın etkisini en aza indirmek adına imzaladıkları anlaşmayı denetlemek üzerine belirlenmiştir. ISO 14001 bu anlaşmaya ne kadar uyulup uyulmadığını belirlemek adına standartları belirlenmiş olan bir belgedir. Bu belge taşıdığı nitelik bakımından evrenseldir.  ISO 14001 belgesi satın alan kuruluş çevresel standartlarını üst düzeye çıkarıp kuruluşlarını çevreden gelen zararlarını en aza indirip kar elde eder ve işletmesinin büyümesini sağlar.

ISO 14001 belgesi nasıl alınır?

İlk olarak işletmenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurması gerekmektedir. Daha sonra bakanlık tarafından görevlendirilen memurlar kurumda incelemelerde bulunup çevresel hassasiyetleri belirleyip ISO 14001 belgesi için gerekli olacak dökümanları hazırlar. Tüm bu süreç uzman eğitimli personeller tarafından yürütülür.

Daha sonra kuruluşun bu argümanlar ile Uluslararası Belgelendirme Kuruluşları’na başvurması gerekmektedir. Başvuru olumlu sonuçlandırıldığı takdirde işletmeye bu belge veriliyor ancak süreç bununla sınırlı kalmıyor. Denetim mekanizması, yapılan uluslararası anlaşmalar doğrultusunda işletmeyi izliyor devamlılığı sağlaması açısından öneri ve ricalarda bulunuyor.

Sonuç olarak bu belgeyi almaya hak kazanan işletmeler uluslararası ve ulusal alanda saygınlık elde edip kazançlarına kazanç ekliyorlar. Bunun yanında çevreyi korumak adına yapılan tüm çalışmaların içinde yer alıyorlar.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın