IŞİD’in Yaktığı Tarih Iraklı Arkeologlar Tarafından Onarılacak

Yazan Ekolojist

8 musullu kadın Londra’da bulunan British Museum arkeologları tarafından Irak’ta IŞİD’in ardında kalan yıkımları ve kültür miraslarının onarmak için eğitim alacaklar. Irak’ta IŞİD tarafından yapılan saldırılar sonucu oluşan tahribat kadın arkeologlar tarafından onarılacak ve arkeolojik tarihi özelliği olan yapılar için arkeologlar çalışmalara başlayacaklar.

Londra’da bulunan müze arkeologları tarafından düzenlenecek olan Musullu kadınların eğitimlerinin Nisan ayında başlaması bekleniyor.

Iraklı Kadınlar Eğitim Alacak

Arkeolojik kazılar ve tarihi yapılar üzerinde onarım işlemleri Nisan ayında yapılacak olan eğitimlerin ardından başlayacak. BBC Türkçe tarafından yapılan haberlerde yer aldığı üzere antik şehirlerden biri olan Lagaş’ın güneyinde bulunan Tello ile Londra arasında yapılacak olan çalışmalar paylaşılacak. Londralı müze arkeologları tarafından yapılacak olan eğitimler tarihin en eski köprüsü olarak bilinen Girsu üzerinde gerçekleştirilecek.

Tarih Yıkımın İçinde Yeniden Doğacak

Girsu Köprüsü IŞİD‘in düzenlemiş olduğu saldırıların ardından kurtulduğu bilinen çok az tarihi yapıdan bir tanesi olarak biliniyor. Bu tarihi köprü üzerinde eğitimlerin gerçekleştirilecek olması ise ayrı bir önem taşıyor. Girsu Köprüsü’nün düzenlenecek olan arkeolog eğitimleri için seçilme nedenlerinden diğeri ise Irak’ta bulunan diğer antik kentler ile fazlaca benzerlik taşıyor olması. Araştırmayı yapacak olan ekibin lideri olan Sebastien Rey Musul’da bulunan Ninova vilayeti ve Nemrut da yapılması planlanan restorasyon girişimlerinden önce belli başlı güvenli olduğu bilinen bölgelerde prova yapılmasını talep ediyor. Eğitim alan arkeolog kadınlardan birinin yapmış olduğu açıklamalara göre ülkesinde yer alan arkeoloji çalışmaları için çalışma yapılacak alanlara gidilmeden önce Londra’da yaklaşık olarak 9 hafta geçirildiğini belirtiyor.

IŞİD’in 2014 2017 yılları arasında tahrip etmiş olduğu bölgede tarihi eserlerin bir çoğu yok olmuştur. Musul Müzesi’nde yer alan eserleri parçalayan IŞİD, Nemrut kentinde bulunan tarihi bölgeleri tahrip ettiğini paylaşmış olduğu videolarla insanlara sunmuştu. Yapılan tahribatlardan tamamını için tutulan resmi bilgilere göre Ninova’da yeralan antik yapıların yaklaşık yüzde yetmişi Nemrut da yer alanların ise yüzde sekseni IŞİD tarafından yok edilmiş. Şimdi ise Musullu kadın Arkeologlar tarafından yapılan tahribatlar düzeltilecek ve tarihi yapıların yeniden bölgeye kazandırılması sağlanacak.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın