İklim İçin 4,5 Milyon Dolar Bağışlayacak!

Yazan Ekolojist

Michael Bloomberg kimdir? Bloomberg şirketinin kurucularından biridir. Şirket hızlı bir büyüme kaydedip dünyanın bir numaralı şirketleri arasında yerini almış ve adından sıkça bahsettirmiştir. İnternet, televizyon ve sosyal medya içerikli yerlerde aktif bir şekilde yer almaktadır. Michael Bloomberg 20 yıl boyunca seo’luk ve yönetim kurulu başkalığı görevinde bulunmuştur. 2001’den itibaren 13 yıl boyunca New York da belediye başkanlığı yapmıştır.

Bağış Gerçekten Yapıldı Mı?

Bloomberg CBS’in Face the Nation isimli programına verdiği demeçte, bir Amerikan vatandaşı olarak ülkesini bu konuda destekleyeceğini bildirdi. Kendi hükümetinin ülkesinin bu konuda desteklememesi dâhilinde kendisinin bağışta bulunacağını ve bu miktarın artabileceğini söylemiştir.

Anlaşmadan Çekildi

ABD Başkanı Trump Paris İklim Anlaşmasından çekilme kararı almıştır. Çekilmesinin sebeplerinden biri olarak halkının refahının daha öncelikli olduğunu bildirmiştir. Anlaşmadan çekilmesine dünya çapında tepkiler gelmiştir. Bu tepkilere ortak olan adından sıkça bahsettiren önemli şirketler de bulunmaktadır. Bunlardan biride Bloomberg’dir. Bu nedenden dolayıdır ki ABD’nin anlaşmadan çekilmesinden kaynaklanan bütçe açığını telafi etme yolunda adım atmıştır.

Bağışın Mesaj Amacı Var Mıydı?

Sanıldığının aksine bu sadece iklimi destekleyen bir bağış olmayıp aynı zamanda dikkat çekme ve mesaj vermek için de gündemde yerini bulmuştur. Bunun sebebi ne olabilir? Hükümetin Paris İklim Anlaşması’ndan çıkmasıyla tepkileri üzerine çektiğini söyleyebiliriz. 4,5 milyon dolarlık çekin yazılması da Trump’a mesaj niteliğindedir. Bloomberg’in geçen günlerde verdiği demeçte de bu hissedilmiştir. New York’un eski belediye başkanı demecinde son olarak ABD başkanının bu politikasından vazgeçmesi gerektiğini ve bu konuda en doğru kararı vereceğini umut ettiğini belirtmiştir.

4,5 Milyon Dolarlık Bağış Nereye Gidiyor?

Herkesin merak ettiği sorulardan birisi de budur. Michael Bloomberg’in bağışı nereye gidiyor? Küresel ısınmanın birinci sebeplerinden biri çevre kirliliğidir. Büyük ve gelişmiş devletlerin kendi sanayilerini, fabrikalarını kurmalarıyla beraber bu kirlilik daha artmıştır. Sera gazı emisyonlarının artmasına neden olmuştur. Bu para bu kirliliğe neden olan gazların emisyonlarının en aza indirgenmesinde kullanılacaktır. İlkimi koruma politikaları sadece bu anlaşma ile olmayıp asırlardır süre gelmiştir. Son olarak da Paris İklim Anlaşması ile desteklenmiştir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın