İklim Finansmanı Konulu Etkinlik 26 Nisan’da İstanbul’da Düzenleniyor

Yazan Ekolojist

İstanbul Teknik Üniversitesi ile kısa adı SÜT-D olan Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 5. kez ülkemizde ekolojik anlamda oldukça önemli olan bir etkinliği 26 Nisan tarihinde düzenliyor. Sanayinin iklim değişimi ile mücadelesinin tartışılacağı karbon zirvesi olarak tanımlanan etkinliğin ana konusu ise iklim finansmanı olacak.

İklim Finansmanı Etkinliği İstanbul’da

Etkinlik iklim değişikliği ile sanayi arasında etkileşimi tüm detayları ile alanında uzman insanlar ile masaya yatıracak. Ayrıca enerji verimliliği baz alınarak sanayi kuruluşlarının bu alanda neler yapması gerektiği irdelenecek.

Etkinliğe bu alanda çalışmalar yürüten STKlar yani sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, kamu kurumları, üniversitelerde bu alanda çalışmalar yürüten akademisyenler, gençler ve elbette iş dünyasından yetkililer katılacak.

Karbon yönetimi, sürdürülebilir çevre yönetim sistemleri bu zirvede masaya yatırılır iken, İklim Finansmanı Küresel Gelişmeleri ve Türkiye adlı yapılacak olan zirvenin ana temasında olan oturuma ürkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ESCARUS Genel Müdürü Hülya Kurt başkanlık edecek. Bu oturuma ağırlıklı olarak finans uzmanları katılacak.

Yapılacak olan bir diğer oturum ise Türkiye’nin Sanayide İklim Değişimi ile Mücadelesi olacak ki bu oturumun başkanlığını ise kısa adı REC olan Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Direktörü Rifat Ünal Sayman yapacak. Burada da karbon salınımı konusu tüm yönleriyle tartışılacak.

Yapılacak olan bu zirvede ayrıca Düşük Karbon Kahramanı Ödülü  de verilecek. Konu ile ilgili olarak basına bir açıklama yapan TÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu bu ödül için çok sayıda başvuru yapılmasının umut verici olduğunu dile getirdi ve etkinliğe konuya duyarlı olan bilgilerini paylaşmak isteyen ve/veya öğrenmek isteyen herkesi davet etti.

İklim Değişimi Nedir?

İklim değişikliği nedir sorusuna en yalın bir biçimde yanıt vermek gerekirse ekolojik dengede yaşanan değişimlere bağlı olarak iklimlerin değişmesi olarak adlandırmak mümkün. Son yıllarda buzulların erimesi, kış aylarının ilkbahar havasında geçmemesi, istenen düzeyde yağmur yağışlarının olmaması iklim değişikliği kapsamında değerlendirebilecek olan olgular olup bu değişim doğadaki tüm canlıların hayatını riske atmaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın