İklim Değişikliği Hayvanları Nasıl Etkiler?

iklim değişikliği hayvanlara etkisi
Yazan Ekolojist

İklim Değişiminden Canlılar Nasıl Etkilenir?

Dünya’ya da çeşitli sebeplerden ötürü önemli iklim değişiklikleri yaşanmaktadır. Bu durumun sebepleri arasında, yeryüzündeki karbondioksit, metan ve sera gazlarının artışı vardır. Bu artışın sebebi ise insanları enerji kullanımı, gün içinde kullanmış oldukları herhangi bir ürünün doğaya olan olumsuz etkisi ile gerçekleşmektedir. Yaşanan bu değişimin küresel bir değişime sebep olması, tüm canlıların bu değişimden etkilenmesine yol açmaktadır.

İklim değişikliği hayvanları nasıl etkiler sorusunun cevabı, en güzel şekilde kutuplardaki penguen fotoğrafları ile verilebilir. Küresel ısınmanın etkilerine dikkat çekmek için kutup ayılarının buzlar üzerinde değil de karada olan fotoğrafları ile anılması söz konusudur. Yani bu örnekten anlaşılacağı gibi, hayvanların doğal yaşamının tahribi söz konusudur. Bu tahribin sebebi ise; yaşanan gelişmeler ile insanların çok farklı alanlara yönelmesi, doğayla birlikte var olacağını unutarak doğaya zarar verme21si olarak gösterilebilir. İnsanların doğaya vermiş olduğu bu zarar, en büyük canlıdan en küçük canlıya kadar yaşamı tehdit etmektedir.

iklim değişikliği hayvanları nasıl etkiler

İnsanlar bu durumun önüne geçmek için  enerji kullanımını olabildiğince azaltmalı ve iklim değişikliğinin canlıları yok etmesine izin vermemelidir.

Değişen İklim ve Hayvanlar

İklimin değişmesinin büyük bir oranının beşeri sebeplerden kaynaklandığı bilinmektedir. İklim değişikliği ile yeryüzü, atmosfer, litosfer gibi tüm tabakaların bu değişmeden etkilendiği ortadadır. Bu durumda hayvanların zarar görmemesi imkansız olacaktır. Yaşanan değişimler ile pek çok alanda ısının artması ya da küresel soğumanın etkisi ile ısının düşmesi söz konusudur. Bu değişim çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden, hayvanların bu değişime ayak uydurması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple İklim değişikliği hayvanları nasıl etkiler sorusu, olumsuz bir şekilde yanıtlanacaktır.

Çünkü iklim değişikliğinin hızlı bir şekilde olması, ısınmanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesi; hayvanların alışmış oldukları habitatlarında yaşamsal olarak faaliyet gösteremeyecekleri anlamına gelmektedir.

Hayvanların iklim değişikliğinden etkilenmesinin en büyük örneklerinden biri, kış aylarında ayıların uyumuyor olmasıdır. Bunun pek çok örneği vardır ve kış olduğunun farkına varmayan ayılar, ısının yükselmesi ile uykularından uyanmaktadır. Bu görseller oldukça üzücüdür ve hayvanların bu olumsuz gelişmelerden nasıl etkilendiğinin göstergesidir.

iklim değişikliğinin hayvanlar üzerindeki etkisi

Benzer: Açlıktan Ölmek Üzere Olan Kutup Ayısının Videosu – İklim Değişikliğinin Acı Yüzü

Bunun dışında yaşanılan kuraklıklar toprakta bir böcek türünün dahi yaşamamasına sebep olacaktır. Toprağın kuruması, suyun olmaması herhangi bir canlının yaşama şansının olmadığını göstermektedir. Ayrıca asit yağmurlarının olması ile durum imkansız bir hal alacaktır.

iklim değişikliği hayvanlar

Geleceğe Dönük Tahminler

Uzmanlar iklim değişikliklerinin sonuçlarına yönelik tahminler yapmaktadır. Yani geleceğe dönük yapılan tahminler ile tahribatlar hesaplanmaktadır. Günümüz koşullarında pek çok örnek ile hayvanların zarar görmesi mümkündür; ancak bu durumun bu şekilde devam etmesi halinde geri dönüşü olmayan bir zararın açığa çıkacağı düşünülmektedir.

İnsanların iklim değişikliğini önleyici davranışlarda bulunmaması ve kolektif bir hareketin olmaması halinde; doğanın tahrip edilişine seyirci kalınmış olacaktır.

İklim değişikliği hayvanları nasıl etkiler sorusu, gelecek zamanlar için cevaplandığında, tam anlamıyla ölümcüldür diyebiliriz. Çünkü yaşanan değişimlere şu an dahi ayak uyduramayan pek çok tür vardır. Bu türlerin yok oluşu, insanlar tarafından bilinmektedir. İlerleyen zamanlarda çok daha büyük oranlarda iklim değişiminin sonuçlarının gözlemlenecek olması,  pek çok hayvanın yaşamına veda edeceği anlamı taşımaktadır.

Benzer: İklim Değişikliklerinin Hayvan Nesilleri Üzerindeki Ölümcül Etkisi

Hayvanlar ekosistemlerinin bozulması ile yaşamsal faaliyetlerinin sürdürülebileceği bir alana sahip olamayacaktır. Bu sebeple gerek ısının artması gerekse bir anda soğumanın olması; pek çok hayvanın ölümü ile sonuçlanacaktır. İnsanların bu durumun önüne geçmesi ise yapmış olduğu üretimlerin yenilenebilir enerji kaynakları ile olması sağlandığı sürece, az da olsa iklim değişikliği önlenecektir diyebiliriz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın