İklim Değişikliği Afrika’nın En Kurak Bölgesini Yağışlı Bir Alana Dönüştürebilir

kuraklık

İklim değişikliği genellikle sıcak hava dalgaları ve yükselen sıcaklıklar ile anılır. Ancak araştırmacılar, yakın zamanda, Afrika’nın kurak bir bölgesi olan Sahel’de çok farklı hava koşullarının ortaya çıkabileceği sonucuna vardılar. Alan birden fazla ülke üzerine yayılıyor ve güneyindeki Sahra Çölü ve daha nemli bölgeler arasında aşırı kuruluk eğiliminde bir geçiş bölgesi olarak kabul ediliyor. Fakat iklim değişikliğinin, bölgede düzenli muson yağmurlarını tetikleyebileceği ön görülüyor.

sahel kuraklık

Sahel, Atlantik Okyanusu’ndan doğuya Sudan’a doğru uzanıyor. Britannica Ansiklopedisi göre, yılın en az sekiz ayı kurak geçerken kalan zamanda sadece 10 -20 cm arasında yağış gören bir bölge. Ancak Potsdam Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nden Anders Levermann ve Potsdam İklim Etkileri Araştırma Enstitüsü’nden Jacob Schewe göre bölgenin tüm bu iklim durumu sıcaklıkların 1.5 ila 2 santigrat artması ile birlikte değişebilir. sahel

Bilgisayar simülasyonları, iklim değişikliği ile birlikte Sahel bölgesinde nem dengelerinin değişeceğini gösteriyor. Aynı zamanda okyanusların ısınması ile birlikte buharlaşan suların Sahel’de muson yağmurlarını getireceği belirtiliyor.

Yağışın Sahel için fayda sağlayabileceği ancak özellikle savaş olan bazı bölgelerde değişen hava koşullarına uyum sağlamanın zor olabileceği söyleniyor.

Sahel bölgesinin kuraklık ve sel arasında gidip gelen değişim süreci nedeniyle pek çok zorlukla karşılaşacağı ön görülüyor.  Özellikle tarım ve altyapı konusunda önlem alınması gerekliliği ortaya çıkıyor. Görülen o ki Sahel’in yağış alması, kurak olmasının getirdiği sorunlardan çok daha fazla probleme yol açacak.

Earth System Dynamics dergisi, bu ayın başında araştırmayı çevrim içi olarak yayınladı.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın