Hindistan’ın Mumbai Kentinde Plastik Poşetler Yasaklandı

Yazan Ekolojist

Mumbai tam 20 milyonun üzerinde farklı etnik kökenden insanın yaşadığı bir şehir. Söz konusu şehirde bu günlerde yeni bir gelişme yaşandı. Plastik tek kullanımlık atık ambalajların bundan böyle şehirde devlet tarafından yasaklandığı bildirildi.

Buna göre artık insanlar plastik tabak, bardak, şişe ya da alışveriş paketlerini kullanamayacak. Özellikle işletmeler için bu duruma kesinlikle göz yumulmayacak. Böylece insanların sağlığını açıktan açığa tehdit eden söz konusu plastik atıkların tamamen önüne geçilmesi bekleniyor. Ayrıca çevre kirliliğini de tamamen durdurmak için böyle bir karara gidildiği tespit edilmiş durumda.

Yasağa Uymayanlara Hapis Cezası

Yasağa uymayanlar para ödeyerek de kurtulamıyor. Yasağı çiğneyenler için öngörülen 25.000 Hindistan rupisi yani 1.730 Türk Lirası’nın yanı sıra ayrıca 3 aylık hapis cezası da müeyyideler arasında geliyor.

Eğer yasağı çiğnemede ısrar eden işletmeler olursa ticari hayatına dahi son verilmesi bekleniyor. Şimdiden söz konusu yasağa uymadıkları gerekçesiyle Mc Donald’s ve Starbucks gibi firmalara defalarca adli para cezası kesilmiş durumda.

1950’den 2018 Yılına Dek 6 Milyar Ton Katı Atık

Öte yandan son derece tüyler ürpertici bir istatistik değerlendirmesi de bu kararın alınmasında en büyük role sahip. 1950-2018 yıllarına kadar dünya genelinde toplamda 6 milyar ton plastik katı atığın oluştuğu saptanmış durumda. Söz konusu bu veriden de anlaşılacağı üzere ilerleyen günlerde bu sayının daha da artması bekleniyor.

Hindistan’da şu sıralar yasaklanan plastik atık ambalajlarının diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi bekleniyor. Eğer Hindistan’ın bu kararı diğer ülkelere örnek olursa söz konusu atık sorunu tamamen ortadan kalkabilir.

Bu da toplumun karşılaştığı pek çok doğa kaynaklı sağlık sorununun önlenmesine vesile olacak. Bununla birlikte çevre kirliliği de büyük ölçüde engellenebilecek. Modern yaşamın sık kullanılan malzemesi olan plastik atıklara yönelik olarak alınan bir önlemin katkısı oldukça büyük olacaktır.

Plastik atıklarla ilgili Yeni Delhi kentinde de çeşitli kısıtlamaların getirilmesi gündeme alınmış durumda. Mumbai kentinde alınan bu kararın tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyoruz. Plastik atıklara yönelik bu tarz tedbirler, doğayı korumak adına elimizi oldukça güçlendiriyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın