Hamburg Eski Dizel Araçları Yasakladı

Yazan Ekolojist

Hamburg kentinde uygulanan yasak, 214,000 aracın, kirlilikten kaynaklanan baskının bir parçası olarak iki önemli yolu kullanmasını durdurdu. Hamburg, hava kalitesini iyileştirmek için bazı dizel araçları yasaklayan ilk Alman şehri olmak ve ülkenin diğer şehir merkezlerine örnek oluşturma özelliği kazandı. Yasak, Almanya’nın ikinci en büyük kentinde kayıtlı dizel araçların üçte ikisinden fazlasını, yaklaşık 214 bin arabayı etkiledi.

İki Büyük Yol, Toplam 2 Kilometre

Almanya’nın Kuzey liman kentindeki yetkililer Çarşamba günü, bazı eski araçların 31 Mayıs’tan itibaren,  iki ana arterinden çıkarılacağını söyledi. Kentin yönetimi, “eski dizel araçların sürüş limitleri planlandığı gibi yürürlüğe girebilir” şeklinde açıklama yaptı. Stresemannstrasse karayolunun 1.6 kilometrelik (yaklaşık1 mil) bir kısmı eski dizel kamyonlara kapatılacakken, 580 metre uzunluğundaki Max-Brauer-Allee, Euro-5 standardının ve daha eski dizel motorlu otomobillere kapatılacağı belirtildi. Etkilenen yollarda bulunan toplu taşıma otobüsleri ve sürücüler yasaktan muaf tutuldu.

Havası En Kirli Kent

Hamburg kenti makamlarınca, alternatif yollara dikkat çeken tabelalar yerleştirildi. Eleştirmenler, mevcut haliyle yasağın kentin diğer bölgelerinde yalnızca daha yüksek emisyon seviyelerine yol açacağını belirtti. Bu yollardaki kapanmanın, diğer alternatif güzergahlara yük bindireceği yönünde kanaat oluştu. Hamburg, nitrojen dioksit seviyelerinin düzenli olarak Avrupa Komisyonu’nun metreküp başına 40 mikrogram eşiğini (µg / m3) geçtiği yaklaşık 80 Alman kentinden biri olarak biliniyordu.

Karar, İdari Mahkemeden Geldi

Karar, Şubat ayında Almanya’nın üst düzey idari mahkemesinin, kentlerin hava kalitesini iyileştirmek için dizel motorları yasaklayabileceğinin kararını vermesi ile alındı. Geçtiğimiz hafta Avrupa komisyonu, Almanya ‘nın yanı sıra diğer birkaç AB üye ülkesinin, hava kalitesi önlemleri konusunda adalet mahkemesine de başvuracağını duyurdu.

Yanıltıcı Testler Referans Oldu

Dizel otomobillerde yapılan baskının gerekçelendirilmesiyle ilgili olarak, Hamburg’un il yönetimi, Volkswagen’in “hatalı aygıtları” kullandığı 2015 yılında ortaya çıkan Dieselgate skandalıyla ilgili bir bağlantıyı açıkça ortaya koydu ve araçların havayı yalnızca daha az hava kirliliğine yol açan bir hile yazılımı ile testlerde yanılgı yarattığı belirtildi. Yasağın neden daha önce sunulmadığını açıklayan Hamburg’un çevre yetkilisi şunları söyledi: “Dizel skandalı ve bazen de laboratuar testleri ile dizel otomobil için sokak seviyesi ölçümleri arasındaki anlamsız farklılıklar, 2012’de bir sorun değildi. “Tüm arabalar caddede izin verilen seviyelere sadık kalırsa, Hamburg’da çok az yerde sadece eşik seviyesi emisyonu ile ilgili bir sorunumuz olur” dedi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın