Günlük Hayatımızın Vazgeçilmez Unsurları Radyasyon Yayıyor!

Yazan Ekolojist

Teknolojik aletlerin yaygınlaşması beraberinde birçok tehlikeyi de getirmektedir. Bu aletlerin ya da bunlarla birlikte başka maddelerin yaydığı radyasyonun tehlikeleri bilim adamları tarafından ifade edilmektedir. Radyo frekanslarının etkisi gamma, X ışınları veya kızıl ötesi ışınlar gibi DNA yapısında değişikliğe yol açacak kadar büyük boyutlarda olmasada hamileler için düşük tehlikesine ve tümör oluşumuna neden olabileceği uzmanlar tarafında gözler önüne serilmektedir. Radyasyon kaynağı olarak ifade edilebilecek unsurlar gün içinde çok fazla meşgul olduğumuz malzemeler olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte onların birkaçı;

Bilgisayar

Bilgisayarlar da günlük hayatımızın bir parçası olan elektronik aletler arasında yer almaktadır. Özellikle dizüstü bilgisayarlar ile yakın temasın fazla olması bilgisayarlardan yayılan radyasyonun sağlık üzerinde olumsuz bir etkisinin olup olmayacağı sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bilgisayarlardan yayılan radyasyonun miktarı cihazın markasına göre farklılık göstersede uzmanlar tarafından bu radyasyonun kansere sebep olabilecek boyutta olmadığı ifade edilmektedir.

Mikrodalga Fırın

Mikrodalga yaydığı ışınlar ile ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı internet sistesinde ifade edildiğine göre sağlık üzerine olumsuz bir risk taşımamaktadır. Bunun nedeni ise mikrodalgadan yayılan radyasyonun atomları iyonlaştırıcı bir etkiye sahip olmadığı için DNA veya dokular üzerinde bir tahribata neden olmaması olarak açıklandı.

Sigara

Sigaranın zararları herkesçe bilinen bir gerçektir. Yapısındaki kimyasalların vücuda zararlı olduğu bilinirken son yapılan araştırmalarda bir de içerisinde radyasyon bulunduğu ve bunun solunum yolu ile vücuda alındığı belirtilmiştir. Tütün içerisinde bulunan polonyum ve kurşun radyoaktif maddedir ve bunlar sigaranın içilmesi durumunda akciğerler ile vücuda alınmaktadır.

Wi-Fi

Wi-Fi alanı kablosuz internet erişiminin olduğu her yerde mevcuttur ve bu alanda radyasyon yayan unsurlar arasında bulunmaktadır. 2016 yılında bir bilim dergisinin bu konu hakkında yayınladığı bir araştırmada Wi-Fi’nin yaydığı radyasyonun kansere, beyin rahatsızlıklarına ve hormon bozukluğuna neden olabileceği ifade edilmişti. Son yapılan çalışmalar ile bu araştırma Wi-Fi’den yayılan radyasyonun hastalık yapmayacağı şeklinde sonuca bağlandı. Yayılan bu radyasyonun bir atomu iyonlaştıramayacak derece düşük enerjili olduğu ve bununda X ışınları gibi kanser yapma riski taşıyan bir radyasyon olmadığı belirtildi.

Cep Telefonları

Cep telefonları Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “olası kanserojen” madde şeklinde tanımlanmaktadır. Olası kanserojen tanımı telefon için kanser yapar şeklinde bir tanımım yapılamayacağını, bu durumun henüz ispatlanmadığını ifade etmektedir. Ancak Amerika’nın Kanser Topluluğuna ait bir internet sitesinde ise fazla cep telefonu ile meşgul olmanın boyun, baş ve beyinde tümör oluşumuna neden olabileceği belirtilmiştir.

 

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın