Güneş Enerjisi Yatırım Teşvikleri

güneş enerjisi teşvikleri
Yazan Ekolojist

Güneş Enerjisinin Kullanılması

İnsanların doğada var olması, temel gereksinimlerinin karşılanması gibi amaçlar ile enerji kaynakları kullanılmaktadır. Kullanılan enerji kaynaklarının ise yenilenebilir olması, bu döngünün sağlanacağını göstermektedir. Ülkelerin sahip olduğu kaynaklar ile konumlarının belirlenmesi, güneş enerjisi için geçerli olan bir durum değildir. Kaynaklara göre belirlenen konumdan ziyade, güneş enerjisi için konuma göre enerji elde edilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Güneş’in ısı ve ışık anlamında sağlamış olduğu enerji çok büyüktür. Aynı zamanda tükenmemektedir.

Bunun için güneş enerjisinin hemen hemen her alanda kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. İhtiyaçların artması, kullanılmak istendiği alanların da genişlemesini sağlamıştır. Ülkeler bu anlamda başarılı olmak için çeşitli kurumlar tarafından bu alana teşvikler yapmaktadır. Güneş enerjisi yatırım teşvikleri adı altında bunlardan söz etmemiz mümkündür.

Kalkınmanın sağlanması için güneş enerjisi kullanımı teşviklerinin olması; ülkede diğer enerji kaynaklarının kullanımını azaltacaktır. Bunun için bu kaynakların kullanımı oldukça önemlidir. İnsanlar güneş enerjisi ile çalışan pil, güneş enerjisi ile çalışan araba, güneş enerjisi ile çalışan petek gibi üretimler ile bu alanlarda kullanılan diğer enerji kaynaklarını azaltmaktadır.  Bu sayede ülkenin çok daha avantajlı bir ekonomik duruma gelmesi sağlanacaktır. Güneş enerjisinin kullanım alanı ne kadar genişletilirse, o kadar fazla kar elde edilmesi mümkün olacaktır.

Güneş Enerjisi Kullanımının Desteklenmesi

Güneş enerjisi ile üretilmiş olan araçlar sayesinde çeşitli alanlardaki beşeri ihtiyaçlar giderilmektedir. Bu sayede hem yenilenebilir bir enerji kaynağı ile asla bitmeyecek olan bir ihtiyacın giderilmesi sağlanmış olur hem de tükenecek olan kaynakların kullanılmaması ile kar elde edilmiş olur. Güneş enerjisi yatırım teşvikleri göz önünde bulundurulduğunda; tarihsel süreçte bu enerji sistemine çeşitli kurumlar aracılığı ile yardımlar yapılmıştır. Bunların en önemlisi GES’tir. 2012 yılında yatırımlar için devlet tebliğ kararının uygulanması ile bu alanda yapılacak yatırımlarda birtakım değişiklikler olmuştur. Ancak güneş enerjisi açısından yatırım teşvikleri deva etmiştir.

Bu alanda KOSGEB’in hem kredi hem de koşullara göre şekillendirdiği birtakım yardımları vardır. Bu alanda yatırım yapacak olan kişiler; kurumların sunmuş olduğu teşvik kampanyalarını da değerlendirerek çok daha düşük maliyetle, bu enerjiden faydalanabilecektir. Bunun dışında bu alana yönelik yapılan çalışmaların genel olarak 1960 yılı ve sonrasında olduğunu söyleyebiliriz. Yatırımların artması sağlanmıştır. Elbette öncesinde yapılacak olan yatırımlar için gerekli teknolojik gelişmeler de üniversiteler tarafından yürütülmektedir. Bu sayede çok daha hızlı bir şekilde gelişmelerin sağlanması, yatırımların da gerçeklemesi ile kar elde edilmesi mümkün olacaktır.

kosgeb güneş enerjisi teşvik

Güneş Enerjisi ile Sağlanan Fayda

Enerjinin kullanımı ile çeşitli alanlarda tükenecek olan kaynakların kullanımı olmayacaktır. Bu sayede güneş enerjisinin kullanılması; kömür, petrol, doğalgaz gibi kaynaklara olan ilgiyi azaltacaktır. Doğaya verilen zararın azalması da bu şekilde sağlanmış olacaktır. Doğaya salınan metan gazı, karbondioksit gibi gazlar; hem insan sağlığını tehlikeye düşürmekte hem de doğanın sağlıklı ömrünü kısaltmaktadır.

Bunun için Güneş enerjisi yatırım teşvikleri, ülkelerin önem verdiği bir alan olmuştur. Güneş enerjisi yatırımlarının artırılması ile bu fayda maksimum düzeye ulaşacaktır. Kullanımının buharlı makineyle başlamış olmasından bu yana pek çok gelişme ile evlerin güneşin olmadığı zamanlarda bu sistem ile ısıtılması mümkün hale gelmiştir. Ayrıca pil atıklarının önlenmesi de güneş enerjisi ile çalışan pillerin üretilmesi ile son bulmuştur.

Ancak bu gelişmelerin faydalı olması için yaygınlaşması şarttır. Kullanım alanlarının genişletilmesi, kişilerin ulaşabileceği bir biçimde erişimin kolay olması gibi nitelikler sayesinde; güneş enerjisinden elde edilen faydanın oldukça fazla olacağı düşünülmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın