Güneş Enerjisi Üretiminde En Yeni Gelişme

Yazan Ekolojist

Geceleri ya da güneş kaybolduğunda güneş enerjisi üretimine devam edebilecek güneş enerjisi reaktörü üretildi.

Güneş enerjisinin en büyük problemi güneş battığında ya da gölgelendiğinde bu enerjiden yararlanılamaz hale gelmesiydi. Bu sorun bilim adamları tarafından geliştirilen yeni teknoloji reaktör ile son buldu denilebilir. Hem sera gazı oluşturmayan hem de tüm gün çalışabilen güneş enerjisi reaktörü üretildi.

Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Sistemi

Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Sistemi (Concentrated Solar Power-CSP), kısa ası ile CONTISOL reaktörü başarı ile test edildi. Bu reaktör uluslararası güneş enerjisi araştırmacıları tarafından geliştirildi ve havada çalışabilme, termal eneji üretebilme ve depolayabilme ve bunun yanında sera gazı üretimi yapmama özellikleri ile yenilenebilir enerji gelişimine büyük katkı sağladı.

Yenilenebilir dahi olsa enerji üretimi başlangıcı için güneş enerjisi reaktörleri de fosil yakıt kullanıyordu. Yeni reaktörlerin geliştirimesi ve üretimi bu durumun da devamını engelleyecektir.

Artık Güneş Enerjisi Geceleri De Var

CSP teknolojisi yardımıyla geliştirlen yeni reaktörler geceleri de güneş enerjisi üretmaya devam edecek. Bu yenilikçi reaktör Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından yapıldı. Ekip lideri Justin Lapp bu yeni reaktörlerin geçmişteki geceleri güneş olmadığında ya da bulutlu günlerde yaşanan sorunlara çözüm olarak üretildiğini belirten açıklamlarda bulundu. CONTISOL’da yapılan iş güneş ışığının kimyasal tepkime verdiği taraf ile enerji depolanan tarafı bir araya getirmek üzerine kurgulanmasıdır. Hazırlanan prototip şu anlık 5 kW enerji çıkışı yapıyor ve 850 derecede çalışabiliyor.

Justin Lapp açıklamalarında bu prototipin şu anda bilimsel araştırmalara yönelik hazırlanmış basit ölçekli bir çalışma olduğunu belirtiyor. Ticari ya da endüstriyel amaç güden reaktör kullanımlarında bu ölçeklendirme daha fazla olacaktır. Ayrıca depolama yapılacak enerjinin havadan hidrojen alarak hidrojen enerjisini kullanabilmesi de bu çalışmanın oldukça pozitif bir yanı. Çünkü Justin Lapp’ın da açıkladığı gibi hava zararlı değildir ve bu havanın herhangi bir kaçak yaşaması sıkıntı yaratmaz. Bu da kapalı bir döngü içinde işleme gerek durulmayacağı anlamına gelir.

Dünyanın en çok ihtiyacı olan yenilebilir enerji kaynaklarında bu şekildeki yenilikçi çözümlerin daha çok artması herkes için avantaj olacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın