Güneş Enerjisi Kullanımı İçin 5 Önemli Neden

Yazan Ekolojist

Güneş dünyanın birincil enerji kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Güneş enerjisi canlılığın devamı için olmazsa olmaz bir faktördür. Peki güneş enerjisi nedir? Güneş enerjisi kaynağı sadece güneş olan bir güçtür ve bu güç kullanılarak elektrik ya da ısı elde edilebilmektedir. Bunun için kurulan sistem yakıtını sadece güneşten alması nedeniyle ücretsiz olmasının yanında daha birçok avantaja sahiptir.


1. Faturalarda Tasarruf Sağlar

Güneş enerji sistemi kurulumu sırasında harcanan maliyet dışında bir gidere sahip olmayan bir yatırımdır. Yakıtını güneşten alması nedeniyle ücretsizdir. Güneş enerji sistemi kullanarak elektrik faturalarınızdan kar elde edebilirsiniz. Ayrıca bu sistem yakıt ürünlerine gelen hiçbir zamdan etkilenmeyeceği için her anlamda kullanıcısına yarar sağlamaktadır.

2. Evinizin Değerini Arttırır

Güneş enerji santrali sahip olduğunuz eve değer katan bir faktördür. Bu enerji sistemine sahip evler kendi elektriğini üretme özelliğine sahip olması sebebiyle alıcısına büyük fayda sağlamaktadır. Bu durum evinizin satış fiyatını arttırmanızı sağlar. Çünkü alırken fazla bir miktar ödenen güneş enerji sistemli evler uzun vadede sahibine kar getirecektir.

3. Kullanıcısına Uzun Süreli Garanti Sağlar

Güneş panellerine üretici firmalar tarafından 10 ile 12 yıl arası bir garanti süresi verilmetedir. Bu süre satılan bir çok ürüne nazaran çok daha yüksektir. Bu da güneş enerji sistemlerini garantili bir yatırım aracına dönüştürmektedir.

4. Atık Oluşturmaz Ve Çevre Dostudur

Güneş enerjisi faydaları arasında gösterilebilecek bir başka yarar ise kirlilik meydana getirmemesidir. Güneş enerji sistemi herhangi bir atık oluşturmamaktadır. Çevre dostu olan bu sistemden sera gazı ya da zararlı başka bir gaz salınımı söz konusu değildir. Tek yakıtı güneş olan bu sistem doğayı kirletmemektedir.

5. Enerji de Dışa Bağımlılıktan Kurtarır

Enerji konusunda dışa bağımlılık çok önemli bir sorundur. Güneş enerji sistemleri yaygınlaşması durumunda bu bağlılığın azalmasına büyük katkıda bulunacaktır. Çünkü bu sistem kullanıldığı yerleri sadece güneşe bağlı hale getirmektedir. Güneş enerjisinin kapasitesinin çok fazla olduğu iddia edilemez ancak belli bir oranda da olsa ülkeyi dışa bağlılıktan kurtarabilmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın