Güneş Enerjisi ve Jeotermal Enerji

jeotermal enerji nedir
Yazan Ekolojist

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Enerji kaynaklarına olan ihtiyacın her geçen gün arttığı günümüzde, tükenmeyen enerji kaynaklarına olan ilginin artması oldukça normaldir. Çünkü uzmanlar ihtiyaçların her geçen gün artmasının yanında, nüfusun da artıyor olması ile kaynakların bir gün tükenecek olduğunu bilmektedir.

Bu sebeple yaşanan gelişmelerinde beraberinde; yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi artmıştır. Bu kaynaklar arasında olan güneş enerjisi ve jeotermal enerji; ülkelerin temel ihtiyaçlarının büyük ölçüde karşılanabileceği enerji kaynaklarıdır. Güneş enerjisinin ısı ve ışığının tükenmeyecek olması; bu enerji ile elde edilen ısının ve diğer enerji türlerinin aslında kalıcı olduğunun göstergesidir. Üretim için yalnızca gerekli teknolojinin sağlanması gerekir.

Jeotermal enerji ise, kelime anlamı olarak termal ısı demektir. Bu enerji yerkabuğunun derinliklerinde birikmiş olan ısının oluşturmuş olduğu kimyasallar içeren su, buhar ve gazlardan oluşmaktadır. Bu enerji çeşidi, doğanın dostu olan birincil enerji kaynağı olarak görülebilir. Aynı zamanda ucuz olması da tercih edilme sebepleri arasındadır. Jeotermal enerji tükenmeyen, yenilenebilen, sürdürülebilen bir enerji kaynağıdır.

Bu sebeple hem güneş enerjisinin hem de jeotermal enerjinin, ülkelerde kullanılmasının oldukça faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Yenilebilir Enerji Kaynaklarının Kullanım Alanları

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında olan Güneş’in kullanım alanlarının ilk olarak bir buharlı makine icadı ile ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bunun dışında güneş enerjisi ile çalışan bir pompa yapılması da bu enerjinin kullanımının başlangıcından sonra olmuştur. Güneş enerjisi yaşanan gelişmeler ile çok farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Elektrik üretiminin güneş enerjisi ile yapılması, pek çok ülkenin bu alanda çalışmalara yönelmesini sağlamıştır. Bu alandaki yatırımların artması, güneş enerjisinden elde edilen karın artması amacıyla gerçekleşmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının bu sebeple önemi büyüktür.

güneş enerjisi

Güneş enerjisi elektrik üretimi yapma, suyun ısınmasını sağlama, peteklerin ısınmasını sağlama, pillerin üretimi ve güneş enerjisi ile çalışan araba üretme gibi alanlarda kullanılmaktadır. Yaygın olmasa da bu alandaki girişimler önemlidir. Güneş enerjisi ve jeotermal enerji doğa dostu olması sebebi ile tercih edilmesi gereken enerji kaynaklarıdır. Doğaya zarar vermeden yaşamak zorunda olan insan, zarar vermesi halinde kendi sonunu getireceğini bilmelidir.

Jeotermal enerjinin kullanım alanları ise ilk olarak elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Bunun dışında merkezi ısıtma ve merkezi soğutma, sera ısıtması gibi alanlarda da jeotermal enerjinin kullanılıyor olduğunu görüyoruz. Bu enerji ile karbondioksit, gübre, lityum, hidrojen, ağır su gibi kimyasal maddelerin ve minerallerin üretimi de yapılmaktadır.

Ayrıca farklı bir kullanım alanı olan termal turizmde kaplıca amaçlı kullanımın da söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. 30 dereceye kadar yapılan, yani düşük sıcaklıklarda yapılan kültür balıkçılığı için de kullanımı vardır. Mineral içeren suyun üretiminde, jeotermal enerjinin kullanıyor olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin jeotermal enerji açısından oldukça şanslı olması, bu alandaki yatırımların şekillenmesini sağlamıştır.

jeotermal enerji

Doğa Dostu Olarak Anılmasının Sebebi

Yenilenebilir enerji kaynaklarının doğaya zarar vermemesi, doğa dostu olarak anılmalarını sağlamıştır. Bu enerji kaynakları doğadan elde edilen ve karşılıklı olarak fayda dönüşümü sağlayan enerji kaynaklarıdır. İnsanların temel gereksinimlerini tükenebilen kaynaklardan sağlaması halinde, salınan gazlar, atıklar ve diğer etkenlerden ötürü doğa zarar görmektedir. Bunun için yenilenebilir enerji kaynaklarının doğa dostu olduğu söylenebilir.

Güneş enerjisi ve jeotermal enerji, yenilenebilir enerji kaynakları arasında olduğundan; doğa dostu olarak bilinmektedir. Bu sayede hem ihtiyaçların giderilmesi hem de doğanın zarar görmemesi sağlanmaktadır. İnsanlar tükenmeyen bu enerji kaynakları ile doğaya zarar vermeden üretimlerini yaparak; doğanın ve toplumun sağlıklı bir şekilde yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesini sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın