Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Teşvik

güneş enerjisi hibe
Yazan Ekolojist

Güneş enerjisi elektrik üretimi teşvik, uzun zamandır yatırımcılar tarafından beklenen bir karardır. Son yılların en çok yatırım alan sektörlerinden biri olan yenilenebilir enerji kaynakları arasında güneş enerjisi yatırımları üst sıralarda bulunuyor. Özellikle büyük Avrupa ülkeleri olan Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkeler, güneş panellerni teknoloji ile bir araya getirerek çok önemli yatırımların altına imza attı. Bunun yanında dünya genelinde Rusya, Çin, ABD  ve Japonya gibi ülkeler, küresel ısınma ve doğal kaynakların azalmasından dolayı bu alana yönelmeye başladı.

Çevre dostu olmasının yanı sıra geleceğe yönelik olarak da çok akıllı bir yatırım olan güneş enerjisi projeleri sayesinde iş alanında fabrikalarınızı bu yönde donatabilir, eğer çiftçiyseniz tarlanızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Türkiye’de de bu alanda bir kıpırdanma yaşanıyor. Güneşli gün sayısının fazla olduğu ülkede böylesine bir yatırım yapmakta geç bile kalındı diyebiliriz. Ancak devlet, yeni kredi ve hibe paketleriyle birlikte tarım alanları başta olmak üzere sanayi ve endüstri alanında bu yatırımların hız kazanmasını istiyor. Aynı zamanda rekabeti artırmak ve enerji üretimi ile kazancı yükseltmek için de bu projelere geçildi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının diğer alanları olan rüzgar ve su için de yapılacak yatırımlar, devlet tarafından desteklenecek. Bu yatırımların özellikle cari açığın kapatılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor. Ekonomiye de büyük katkı sağlayacak olan güneş enerjisi yatırımları, tarım ve kırsal kalkınma için de önemli bir adım olacak.

güneş enerjisi teşvik

Güneş Enerjisi İçin Devletten Destek Almak İsteyenler Neler Yapmalı?

Güneş enerjisi hibe desteği 2017 içerisinde de verilmeye devam edecek. Fakat bunun için yatırımcıların istenilen kriterlere uyması gerekiyor. Öncelikle sistem kurulumu için uygun bir bölge seçilmelidir. Bunun yanı sıra bölge nüfusunun 20 binden fazla olması gerekiyor.

Kurulumun yapılacağı yerin kapasite incelemesinin yapılabilmesi için adres bilgilerinin Tedaş’a gönderilmesi gerekiyor. İller Bankası Tarım ve Hayvancılık birimlerine kredi ve teşvikler için  başvuruda bulunmanız gerektiğini de unutmayınız. Bunun yanı sıra evraklar her zaman eksiksiz olmalıdır.

Güneş enerjisi elektrik üretimi teşvik için büyükbaş hayvan yetiştiricileri, küyükbaş hayvan yetiştiricileri, çiçek ve fidan işlemi yapanlar, tarımsal sulama amaçlı güneş enerjisinden yararlanmak isteyenler başvurabilir. İş adamlarının başvuru sürecini ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile ilgili birimler takip ediyor.

Bu yatırımın alınması durumunda, destek sahipleri KDV yükünden kurtulmuş oluyor. Bunun yanı sıra güneş enerjisinden elektrik üretimi yapanlar, gümrük muafiyetine de sahipler. Yani yurt dışından gelen parçalar için gümrük parası ödenmiyor. 2017 senesi için başvurular, belirli dönemlerde açılıyor. Bu hibeye başvurmak isteyen kişilerin ilgili bakanlığa başvuruda bulunması gerekiyor.

güneş enerjisi destek

 

Türkiye’deki Güneş Enerjisi Teşviki Ne Durumda?

Türkiye, güneşli gün sayısının çok fazla olduğu ve bunun yanında geniş tarım alanlarının da yer aldığı bir ülke. Buna rağmen gerekli güneş enerjisi yatırımlarının yapılamaması da dikkat çekiyor. Almanya, Türkiye’den daha az güneşli gün sayısına sahip olmasına rağmen tam 46 kat daha fazla enerji üretiyor.

Bu durumu tespit eden yetkililer, güneş enerjisi elektrik üretimi teşvik için illere yardımda bulunmaya başladı. Burada en çok destek 92 MW ile Konya’ya verildi. Tam 38 farklı şehre verilecek olan destek ile birlikte 2 milyar Euroluk yatırım yapılması bekleniyor. Türkiye genelinde kurulu güç miktarı ise en fazla 600 MW olacak. Güneş enerjisinden elektrik üretimi devlet teşviki için belediyelerle yatırımcılar birlikte hareket edecek. Yatırımları EPDK kontrol edecek.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

1 Yorum

Düşüncelerinizi Paylaşın