Google Londra Ofisi Yeşil Çatısıyla Çevre Dostu

Yazan Ekolojist

İnternet deyince dünyada akla gelen ilk firmalar arasında hiç şüphe yok ki Google geliyor. Bugün dünyanın sadece alanında değil tüm endüstri alanları içinde ki en büyük firmalarından bir tanesi ve hal böyle olunca da sürekli olarak gözler bu firmaya çevriliyor.

İşte Google sadece internet ve teknoloji alanında değil Londra Ofisinde öyle bir şey yapacağını açıkladı ki bundan sonra ki süreçlerde çevre dostu binalar konusunda da öncülük yapacağı neredeyse kesinleşmiş oldu. Bilindiği üzere global yani bir dünya markası olan Google’ın dünyanın  değişik pek çok noktasında ofisi bulunuyor ve bu ofislerinden bir tanesi de İngiltere’nin Londra kentinde. İşte 2018 yılında inşaatına başlanacak olan Londra Kampüsü tamamen çok özel bir proje olup yeşil çatılı olarak planlanıyor ve yine tamamen ekolojik bir bina olarak adlandırmak mümkün.

Yapıya Dair Detaylar

Ortaya sunulan sunumlardan da net bir biçimde görüldüğü üzere tamamen yenilebilir enerji sistemleri kullanılan ve sürdürülebilirlik bazlı olan bir bina bu. Binanın ismi de oldukça ilginç Landscraper. Adeta bibanın ismi yapının özelliklerini ifade ediyor gibi. Zira tamı tamına 330 metre uzunluğunda olduğu lansmanda net bir biçimde görülüyor.

Toplamda 11 katlı olup konum olarak bakıldığında ise Londra’nın ünlü tren istasyonu olan King Cross’a oldukça yakın bir mesafede. Bina ayrıca 92 bin metrekarelik bir alana sahip ve oldukça büyük.

Londra’da yer alan diğer binasını kapatıp bu binaya geçecek olan Google’ın bu yeni ofisinin binasının çatısı hafif eğimli olacak ve çatı tamamen yeşil. Çatı için söylenebilecek bir diğer önemli olan şey yağmur sularının toplacak olması. Ayrıca çatının kendi bünyesinde 300 metre uzunluğunda bir bahçe bulunacak.

Koşu parkuru, yüzme havuzu, spor salonu, masaj alanları, bu çok özel binada  yer alacak bölümlerinden sadece birkaç tanesi. Toplam çalışan sayısı ise 7000 olacak. Güneş panelleri kurulacak olan sistemde kurulacak olan sistemin gücü 20 MWh olacak. Tüm bina ayrıca güneş konrollü olacak biçimde tasarlanıyor. Yine bina da bisiklet alanları da bulunacak.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın