Giresun’da Öğrenciler Bisiklete Binerek Elektrik Üretiyor

bisikletten elektrik üretimi

Giresun’da öğrenciler, okul koridorunda zemine sabitlenen bisikletlere binerek, okuldaki led lambalar için elektrik üretilmesini sağlıyor.

Bulancak ilçesindeki Cumhuriyet İlkokulunda düzenlenen “Elektrik Üretiyorum, Ülkemi Seviyorum” projesi kapsamında, okul binasındaki koridora elektrik üretilen 5 adet bisiklet yerleştirildi. Bisikletlerin elektrik üretim prensibi tekerleklerinde bulunan dinamoya dayanıyor.

Projede, öğrencilerin teneffüslerde bisikletlere binip pedal çevirerek, hem spor yapmaları hem de okuldaki led lambaları aydınlatacak elektriğin üretimine katkıda bulunmaları hedeflenmiş. Öğrenciler bu sayede elektrik üretimi ve tasarrufu konusunda bilinçlenmiş de oluyor.

Okul Müdürü Bayram Köksal, öğrencilerin özellikle kışın ve yağmurlu havalarda koridorlarda koştuğunu, bunun yerine onların enerjilerini aktif hale getirebilme ve spor yapmalarını sağlama düşüncesinden yola çıkarak “Elektrik Üretiyorum, Ülkemi  Seviyorum” projesini uygulamaya koyduklarını belirtti. Köksal, öğrencilerin bu çalışmadan oldukça memnun olduğunu da ekledi.

Öğrencilerin bisiklete binerek aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunduğunu belirten Köksal, Proje başladıktan sonra koridordaki koşma olayının azaldığını ve öğrencilerin bisikletler sayesinde enerjilerini harcayarak derslerde daha motive olduklarını kaydetti.

Projeyi geliştiren İngilizce öğretmeni Cem Mutlu Türkseven, enerjisi yoğun olan öğrenciler için ‘Bir bisiklet koyalım hem çevirsinler  hem üretsinler’ dedik, bunun için dinamo ve ampul aldık, düzeneği sağladık.” dedi.

Türkseven, çocukların bisiklete yoğun bir ilgi gösterdiğini ve 5 olan bisiklet sayısını 25’e çıkarmak istediklerini belirtti. Bu düzeneklerin tüm katlara konularak daha fazla öğrencinin faydalanmasını istediklerini de ekledi.

Türkseven ayrıca projenin, çocukların spor yapmasının yanı sıra obeziteyle mücadele etmesi ve elektrik tasarrufunu öğrenmeleri gibi faydaları da olacağını kaydetti. Arkadaşları etrafta oyun oynarken bisiklete binerek elektrik üreten öğrencilerin, bu sayede 40 ampulün yanmasına katkıda bulunduklarını ifade etti.

Öğrencilerin bilimsel açıdan elektriğin üretimi hakkında da bilgilendiğini belirten Türkseven, “Öğrenciler bu proje sayesinde elektriğin bir dinamodan nasıl verildiğini ve hareket enerjisinin elektrik enerjisine nasıl çevrildiğini öğrendiler. Bununla birlikte bir farkındalıkları ve vizyonları oluşan çocukların ileride  kendilerini geliştireceklerini düşünüyorum. Hatta bazı öğrenciler tamirata bile başladı, çıkan kabloları takıyorlar. Bu bile çocukların ileride bir şeyler yapacağının göstergesidir.” dedi.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın