Gelecekteki Evlerimiz : Enerji Verimli 11 Fütüristik Ev Tasarımı

University of Maryland reACT House Solar Decathlon

Gelecekte evlerimiz nasıl görünecek? Solar Decathlon’un bu yıl düzenlediği yarışmada çeşitli üniversitelerin tasarladığı sürdürülebilir evler, daha akıllı ve daha enerji verimli olması ile geleceğe ışık tutacak nitelikte.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin her geçen gün gezegenimizi tehdit ediyor olması toplumları farklı arayışlara itiyor. Yenilenebilir enerjiye yatırım her geçen gün artıyor. Sürdürülebilir mimari de enerji verimliliği açısından büyük önem taşıyor. Tüm bu sorunlardan yola çıkarak 11 üniversite liderliğindeki ekip tasarladığı ve inşa ettiği fütüristik evleri ABD Enerji Bakanlığı tarafından üniversiteler için düzenlenen Solar Decathlon 2017 yarışmasında sundular. Bu durum gösteriyor ki yakın gelecekte evlerimizin tasarımları da değişecek. İşte yarışmaya katılan geleceğin 11 sürdürülebilir evi.

UC Davis – H2Ouse

UC Davis Our H2Ouse Solar Decathlon

Kaliforniya’nın su krizleri, UC Davis’deki öğrencilere H2Ouse adı verilen kuraklığa karşı duyarlı bir güneş enerjili ev tasarlamalarını sağlamış. Kuruyan ağaçlardan üretilen keresteden yapılmış bu yüksek teknoloji ürünü ev, akıllı teknoloji, su akış kontrolleri, su geri dönüşümü ve diğer su koruma özellikleri sayesinde tipik bir konuttan% 50 daha az su tüketiyor.

İsviçre – NeighborHub

NeighborHub Switzerland Solar DecathlonBir çok Solar Decathlon katılımcısının aksine NeighborHub ev tasarlamanın dışına çıkarak işbirliğine dayalı bir topluluk mekanı yaratmış. İsveç takımı bu çevre dostu yapıyı başta banliyö mahalleleri olmak üzere yerel sakinlerin yedi sürdürülebilir temayı öğrenebileceği ve deneyimleyebileceği bir eğitim kaynağı olarak tasarladı. Yedi sürdürülebilir tema ise şöyle: yenilenebilir enerji, su yönetimi, atık yönetimi, taşınabilirlik, gıda, malzeme seçimleri ve biyolojik çeşitlilik.

Maryland Üniversitesi – reACT

University of Maryland reACT House Solar DecathlonMaryland Üniversitesi öğrenci ekibi, farklı ihtiyaçlara ve çevrelere kolayca adapte olabilen akıllı sürdürülebilir bir ev olan reACT’i (Esnek Adaptif İklim Teknolojisi) oluşturmuş. Kendi kendine yetebilen bu güzel ev, bina sistemlerini kendi kontrol etmek için ev sahiplerinin alışkanlıklarına akıllıca adapte olan temiz enerji, temiz su ve besleyicilik açısından zengin besinler üretiyor.

Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi – SILO 

Silo House Missouri ST Solar DecathlonGeleceğin bu evi, akıllı telefon aracılığıyla tüm sistemlerini uzaktan kontrol etmenizi sağlıyor. Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından tasarlanan SILO (Akıllı Yenilikçi Canlı Vaha), enerji tasarruflu teknolojiyi geleneksel çiftlik mimarisi ile birleştiren ışık dolu bir yerleşim.

Kaliforniya, Berkeley ve Denver Üniversitesi – RISE

RISE House UC Berkeley Denver Solar DecathlonKaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve Denver Üniversitesi öğrencileri, yapı taşları gibi istiflenebilen ve genişletilebilen ekonomik ve sürdürülebilir bir konut çözümü olan RISE’yi geliştirmek üzere bir araya geldi. Prefabrik olarak tasarlanan güneş evi, taşınabilir duvarlar ve dönüşebilen mobilyaları ile son derece esnek bir yapıya sahip.

St. Louis, Missouri Washington Üniversitesi – Girit Evi

Crete House Washington University Solar DecathlonTamamı prefabrik betondan inşa edilen, Washington Üniversitesi’nin Girit Evi, betonun nasıl güzel ve sürdürülebilir bir yapı malzemesi olabileceğini göstermektedir. Ateşe, neme, küfe, depreme ve aşırı hava koşullarına karşı dayanıklı olan bu kendine yeten ev, aynı zamanda suda bitki yetiştirmek üzere yağmur suyunu toplayıp nakleden sistemi de bünyesinde barındıyor.

Alabama Üniversitesi – SURVIV (AL) 

Survival House Team Alabama Solar DecathlonAlabama Üniversitesi’nden SURVIV (AL) evi, adından da anlaşılacağı gibi, 2011 yılında Alabama’da yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği kasırga gibi iklim değişikliğinden kaynaklanan aşırı hava olaylarına dayanacak şekilde tasarlandı. Ev, enerji bakımından bağımsız bir barınak olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda evin alt katında 10.000 galon suyun arıtılabildiği bir su filtresi sistemi ile donatılmış güvenli bir odası da bulunuyor.

Northwestern Üniversitesi – Etkin Ev

Enable House Northwestern Solar DecathlonYaşlanan bir nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuş olan Northwestern Üniversitesi tarafından tasarlanan Etkin Ev, enerji açısından verimli ve yerinde yaşlanmak isteyen ev sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte. Ev, enerji geri kazanımlı havalandırma sistemi, havadaki kirleticileri parçalayan fotokatalitik sistem ve havayı temizleyen bitkiler ile VOC’ler, CO2, toz, nem ve sıcaklığı izleyen kapalı bir hava kalitesi izleme sistemini barındırıyor.

Nevada Üniversitesi, Las Vegas- Sinatra Yaşamı

Sinatra Living by University of Nevada Las VegasLas Vegas Nevada Üniversitesi’nin Sinatra Yaşamı, güneşli Las Vegas’ta emekliğini yaşayan vatandaşlar için enerji açısından verimli ve sağlıklı bir ev yaratmayı amaçlıyor. Düşme algılama ve uyarı sistemi, bakıcıları uyararak ve kapıları otomatik olarak açarak acil müdahaleyi kolaylaştırabilir. Enerji tasarruflu LED aydınlatma ve akış sensörleri, parlaklığı ve aydınlatma sıcaklığını otomatik olarak iç ortamı tamamlayıcı olarak ayarlayacak şekilde dizayn edilmiş.

Hollanda HU Üniversitesi – Selficient

Selficient by HU UniversityHollanda’daki HU Üniversitesi öğrencileri LEGO’dan esinlenen, modüler bir çevre dostu ev olan Selficient’ı geliştirmiş. bu akıllı enerji evi, farklı ihtiyaçlara göre konfigüre edilebilir, genişletilebilir veya ölçeklenebilir şekilde dizayn edilmiş.

Embry Riddle Aeronautical Üniversitesi – BEACH House

BEACH House by Team Daytona BeachTeam Daytona Beach’in BEACH House adlı evi, verimli, uygun fiyatlı ve konforlu evler inşa etmek için gelecekteki X jenerasyonu emeklilerini hedef alıyor. Tasarım, Güney Florida’nın geleneksel mimarisiyle ve güzelliğiyle sürdürülebilirliği harmanlıyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın