Gece de Çalışan Güneş Enerjisi Reaktörü

Gece de Çalışan Güneş Enerjisi Reaktörü
Yazan Ekolojist

Güneş enerjisi yakıtlarından beklenen işlem gerçekleştirilirken ortaya çıkan karbon emisyonu nedeniyle doğaya verilen zararı engellemek ama güneş enerjisini de kullanmak amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda hidrojen gibi bir güneş yakıtı üretebilen, geceleri de kullanılabilecek bir reaktör üretildi. Reaktör uluslararası güneş enerjisi araştırmaları kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda güneş enerjisi yakıtı üreten, karbon emisyonu yapmayan ve termal enerjiyi depolayan bir temiz enerji ürünü reaktör üretildi. Üretilen reaktörün adı CONTISOL ve adını Consentrated Solar Power’dan yani yoğunlaştırılmış güneş enerjisi sisteminden alıyor.

Gece de Çalışan Güneş Enerjisi Reaktörü

Bu Sistem Gece de Çalışıyor

Sera gazı olarak da bildiğimiz ve iklim hasarına neden olan karbon içeren bileşenlerin doğaya verilmesi sonucu oluşan hasarı hafifletmek için sürekli yapılan çalışmalar sonucunda doğaya karbon salımı yapmayan ve temiz enerji olarak anılan güneş enerjisi reaktörü sayesinde % 100 temiz enerjinin gelecek adımları atılmış oldu. Bu sayede geceleri de kullanılabilecek olan reaktör yani CONTISOL sayesinde 24 saat kullanım yapılabilecek ve doğaya herhangi bir hasar vermeden temiz enerji üretilebilecek. Uluslararası güneş enerjisi araştırmaları kapsamında üretilen reaktörün ön denemeleri yapılırken bir yandan da güneş ışınlarını bir alıcıya konsantre etmek yolu ile ısıtılmış çeşitli reaktör çeşitleri de denenmeye başladı. Bu şekilde uzmanlar 1500 dereceye kadar ısıtılabilen ortamlarda termokimyasal reaksiyonlar için çalışabilecekler ve geliştirilen reaktörün enerjisinin rüzgar enerjisinden daha verimli bir kaynak olduğu öngörülüyor.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi tarafından yapılan bir ileri çalışmada ise geliştirilen reaktör ile yeni bir sistem bir araya getirilerek 24 saat süresince karbon emisyonu olmadan ısı sağlayabilen yeni bir güneş reaktörü kurdular ve testlerini gerçekleştirdiler. Geçmişte kullanılan güneş reaktörlerinde güneşin uzun  süre olmadığı dönemlerde yaşanan sorunlar nedeniyle sürekli çalışan sistemlere ihtiyaç duyulmaktaydı ve bu ihtiyacın temiz enerji üretimi ile gerçekleştirilmesi ile iklimsel, çevresel sorun teşkil etmeyeceği, ısının israf olmayacağı ve sıcaklık düşmesi gibi sorunların ortadan kalkması ile devamlı kullanılabileceği vurgulandı. Bu sayede yüzyıllar süresince kullanılabilecek ve çevreye herhangi bir kirlilik bırakmayacak enerji kaynakları kullanımının önü açılmış oldu.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın