FSC Belgesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yazan Ekolojist

FSC (The Forest Steward Counsil) Orman Yönetim Konseyi olarak bilinen bir kuruluş olup ormanların doğru işlenmesi ve iyi yönetilmesi için çevre bilinciyle faaliyet göstermektedir. FSC belgesi, Orman Yönetim Konseyi tarafından belirlenen uluslararası standartları yerine getirmeyi başarmış ve uygunluk göstermiş işletmelere verilen belgedir. FSC belgesini almaya hak kazanan işletmeler FSC logosunu da kullanmaya hak kazanmış olur. Böylelikle işletmeler bu logoya sahip tüm nihai ürün ve mallarının belirli standartlara uygun şekilde ve doğru koşullarda üretildiğini belgeleyebilir.

FSC Belgesi Nasıl Alınır?

Belgeyi direkt olarak Orman Yönetim Konseyinden edinmek mümkün değildir. İşletmelerinde FSC belgesi almaya bir mani olmayan ve başvuru yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar, FSC tarafından yetki verilen denetleme firmalarına başvuruda bulunmalıdırlar. Başvuru yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlardan biri bu kuruluşların FSC Orman Yönetim Konseyi tarafından akredite edilmiş olup yani resmi olarak onaylı olmasıdır. FSC tarafından akredite edilen kurumlardan edinilecek başvuru formunun doldurulması akabinde denetim ekibi tarafından işletmenin durumu ve uygunluğunun belirleneceği bir denetim süreci başlayacaktır. Denetim sürecinde çeşitli unsurlar değerlendirmeye alınır. Bu sürecin belirli bir süresi olmamakla birlikte kimi zaman birkaç ayı bulabilmektedir.

FSC Belgesi İçin Gerekli Evraklar

FSC belgesine sahip olmak isteyen işletmelerin FSC tarafından akredite edilmiş kuruluşlara başvuru belgesi doldurarak başvuruda bulunması yeterlidir. Türkiye’de FSC belgesi veren kurumlar araştırılıp en uygun olanı seçilmedir. Başvuru sırasında herhangi bir evrak istenmemektedir. Başvuru yapılmasının ardından bir sertifikasyon süreci başlamaktadır. Bu süreçte yetkili kuruluşlarca işletmenin uygunluğu denetlenir.

Bu denetimler sırasında değerlendirmeye alınacak başlıca hususlar şunlardır:

  • İşletmenin hammadde giriş ve çıkışları, fatura ve mali kayıtları, depolama koşulları
  • İşletmenin üretim sürecinde kullandığı kontrol sistemlerinin denetlenmesi, ayırma ve ambalajlama süreçleri
  • Ürünlerin depodan sevkleri, satış ve pazarlama departmanları, rapor ve belgelemeler

Denetim sürecinin sonunda FSC standartlarına uygun bulunan işletmeler belgeye hak kazanmış olur. FSC belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır ve her sene en az bir kere kontrol amaçlı gözetim denetimleri tekrarlanmaktadır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın