Fransa’da Jeotermal Enerjili Göl Evi

Yazan Ekolojist

Teknolojinin ilerlemesi beraberinde yeni yeni kavramları getirmeye başladı. Bunun yanı sıra karşımıza çıkan bir de küresel ısınma ya da diğer bir ifade ediş biçimiyle iklim değişikliği diye bir olgu var.

Doğadaki dengelerin değişmesi ile beraber karşımıza çıkan küresel ısınma sorunu beraberinde dünyanın hemen her yerinde insanları farklı arayışlara itiyor tıpkı  yenilebilir enerji sistemleri gibi.. Çünkü doğadaki kimi kaynaklar tükeniyor ve aşırı tüketime bağlı olarak karbon salınımının artması hem elektrik üretimini zorlaştırıyor hem de insan sağlığını riske atacak konuları gündeme getiriyor.

Yenilebilir enerji sistemleri temiz enerji olarak da adlandırılıyor ve doğadaki mevcut enerji kaynaklarından elektrik üretimine böyle bir isim veriliyor. Yenilebilir enerji sistemleri deyince akla gelen enerji türleri güneş, rüzgar, jeotermal enerji, bio kütle, hidro güç olarak adlandırılabilir. Hepsi doğada olan ve tükenmeyen iklim değişikliğine yol açmayan çevre dostu olan enerji türleri ve yaşanılan bölgelere göre kimi zaman bir tanesi kimi zaman ise toplu olarak ya da daha teknik bir ifade ile hibrid olarak kullanılıyorlar.

Fransa’dan Örnek Jeotermal Enerjili Bir Ev

İşte böylesi dünyada örneklem teşkil edecek yenilebilir enerji sistemleri kullanılarak Fransa’da çok özel konsept daha önce yapılmamış bir ev yapıldı. Enerji verimli ev ya da akıllı ev olarak adlandırılan bu ev de tamamen yenilebilir enerji sistemleri kullanılmış durumda. Görsel açından bakıldığında tam bir mimari harikası olarak bu evi adlandırmak mümkün.

Evin temel özelliklerine bakıldığında olabildiğine yalın bir mimari ile yapılmış. Tavan beyaz ki bu da ışıktan maksimum oranda faydalanmayı sağlıyor. Taban döşemeler arasında kullanılan sistem ise yine enerji verimliliği baz alınarak cam cam duvarlar ve bunlar kıvrıla kıvrıla gidiyor.

Evin ısıtma ve soğutma sistemleri için güneş enerji panelli jeotermal enerji kullanılmış ama bunun yanı sıra evin mimarisinde güneşi maksimum bir biçimde alacağı tasarım yapılmış. Ev tamamen üzerinde bulunduğu gölün suyunu kullanarak soğutma sağlıyor. Otomatik perdelerin de kullanıldığı bu evde kullanılan malzemeler ise tamamen doğal ve çevre dostu.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın