Evde Tohum Ekmenin En Kolay Yolları

Yazan Ekolojist

Doğayı seven herkes bir gün kendine ait bir bahçelerinin olması hayalini olmasını kurar. İçerisinde çeşit çeşit çiçekleri, dalından kopardıkları taze meyve ve sebzeleri anında mutfaklarına taşıyabilecekleri bir bahçe. Günümüzde artık büyük ve süslü bahçe sahibi olamayacak doğaseverler için evlerinde kendilerine bir köşe ayırarak bitki yetiştirmelerinin çeşitli yolları bulunuyor. Üstelik, her evde bulunan gündelik eşyalarla bile hem doğayı kirletmeden hem de istediğiniz bahçeye sahip olmaları mümkün.

Kahvaltıda kullanılan yumurtaların kabukları veya kutuları, eskiyen ve geri dönüşüme göndermeyi unuttuğunuz gazete kağıtları, çeşitli narenciyelerin dış kabukları ve benzer birçok malzeme sahip olmak istenen bitkiler için saksı olarak kullanabilir hatta bunları toprağa gömülerek ekim yapılması geri dönüşüm işlemlerine fayda bile sağlayabilir.

Saksıya Tohum Nasıl Ekilir?

İlk olarak yetiştirmek istenen bitkinin yaşam ve bakım şartlarının araştırılması gerekmektedir. Örneğin gölgede kalmayı seven bitkiler için güneşli yerler seçilmemeli, güneş ışığından faydalanan bitkiler için ise karanlık ve loş ortamlar yetiştirme alanı olarak düşünülmemelidir.

Tıkla, Tohum Satın Al

Tohum ekimi ve bakımı için bu gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bitkinin yeri ayarlandıktan sonra ekim işlemlerine geçilebilir. Öncelikle seçilen saksıya belli bir miktar toprağı koyarak, tohumlar için bir alt katman oluşturulması gerekmektedir.

Toprağı saksıya yaymak ve üzerini çeşitli gereçlerle ya da el yardımıyla düzleştirip bastırması gerekir. Bu işlem, tohum için önemlidir.

Tohumlar bu toprağın üzerine serpildikten sonra, mağazalardan ve ilgili yerlerden kolaylıkla satın alınabilen torf, ince bir tabaka halinde tohumların üzerine dağıtılır.

Sulama işlemini ise yoğun bir şekilde olmamak kaydı ile gerçekleştirilir. Bu işlemin uygulanması esnasında, suyu boca etmemek gerekir. Çeşitli sulama kapları ya da fısfıs şişeleri uygun olacaktır. Tohumun ihtiyacı olandan fazla miktarda sulama yapmamaya dikkat edilmesi yerinde olacaktır.

Evde tohum çimlendirme işlemlerinin başarıyla sonuçlandırılması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri de tohumun toprağa ekildikten sonrasında saksının üzerini naylon bir bez ya da cam ile kapatmaktır. Bunu yaparak nem kaybı önlenmiş olur.

Nem, tohumlar için oldukça önemlidir. Bitkinin toprağın çok nemli ya da çok kuru olmamalıdır.

Pratik Sebze Yetiştirme Kiti

Evde tohum ekmenin en kolay yollarından biri ise “Konserve Bahçem” sebze yetiştirme kitlerinden satın almak. Ufak konservelerde sunulan çeşit çeşit sertifikalı Anadolu tohumları ile konserveyi açıyorsunuz, tüpten çıkan tohumları kullanım talimatına göre ekiyorsunuz ve ardından büyüyen fidenizi izliyorsunuz.

⇒Tıkla, Satın Al: Konserve Bahçem Pratik Sebze Yetiştirme Kiti

 

evde sebze yetiştirme

Üstelik %90 başarı oranına sahip fideleriniz cinsine göre değişmekle birlikte ortalama 20 gün içinde 2 cm boyuna ulaşacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi