Elon Musk, Tüm ABD’ye Yetecek Yenilenebilir Enerji Kaynağı Planını Açıkladı

güneş çatısı

ABD’de son zamanlarda gündemde olan kömür kullanımı ve daha fazla petrol rezervi açılması konuları, sürdürülebilir bir enerji geleceği hayalindeki bizler için cesaret kırıcı olabilir. Bu olumsuz haberlere karşı Elon Musk, tüm ABD’yi yenilenebilir enerjiye dönüştürmek için uygun bir plan önerisi sunuyor. Bu hafta Ulusal Vali Birliği toplantısında konuşan Musk, ülkeyi yönetmek için ne kadar gayrimenkulün gerekeceğini açıkladı.

güneş paneli teknoloji

Musk’a göre, güneş aslında gökyüzünde dev bir füzyon reaktörü ve büyük ölçekli kurulumların yenilenebilir enerji kullanımı açısından en mantıklı tercih. “Eğer bütün Amerika Birleşik Devletleri’ni güneş panelleri ile güçlendirmek isterseniz, sadece Nevada, Texas veya Utah’ın küçük bir köşesini güneş panelleri ile kaplamak yeterli olacaktır.

Kısaca tüm Amerika Birleşik Devletleri’ne güç sağlamak için yalnızca 100 mil uzunluğunda 100 kilometrelik güneş paneline ihtiyaç duyarsınız. 7 gün 24 saat enerji sağlamak için kullanılacak piller için yalnızca 1 km2’lik alan yeterli“dedi.

elon musk solar roof

Mevcut durumda, Amerika’nın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’i yenilenebilir enerjiden karşılanıyor. Fakat Musk’un planına göre bu rakam yüzde 100 olabilir. Planı, Tesla’nın yeni güneş çatısı gibi, güneş panellerini şebekeye bağlamayı içeriyor. Geçiş sırasında Musk, ayarlamayı yaparken muhtemelen rüzgar, hidro, jeotermal ve nükleer enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına güvenmek zorunda kalacağımızı söylüyor.

Musk ayrıca bu süre zarfında yerel güneş enerjisi miktarına bağlı olarak döşenmesi gereken iletim hatları için altyapıyı inşa etmeye yoğunlaşmamız gerektiğini kaydetti.

Aşağıda konuşmanın tamamını izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın