Elektronik Atıkların Zararları

Yazan Ekolojist

Elektronik atık; kullanım süresi bitmiş elektronik cihazlardır. Elektronik atıkların zararları içerdikleri maddelerdendir. Elektronik cihazların üretiminde kullanılan maddelerin çoğu tehlikelidir. Kurşun, civa, kadmiyum, krom, bromlu alev geciktiriciler, fosfor, baryum, berilyum gibi. Kurşun, vücut için çok tehlikeli bir metal olduğundan bir çok sağlık problemlerine sebep olur. Beyin ödemi, öğrenme güçlüğü, davranış bozukluğu, sindirim problemleri, baş ağrısı, bilinç kaybı, bulantı-kusma, kalp ritminde bozukluk, kısa boy gibi bir çok sorunun nedeni sürekli maruz kalınan kurşundur.

Dünya’daki en zehirli madde civadır. Civanın sebep olduğu hastalıkların neredeyse tamamı tedavi edilemez. Alzheimer, epilepsi, parkinson, kronik yorgunluk, yapısı bozulmuş telomer (DNA’yı koruyan parça), otoimmünite (bağışıklık sisteminin ters çalışması durumu) gibi hastalıkların sebebi çok küçük miktarda vücuda giren civadır. Kadmiyum; akciğerde, karaciğerde, böbrekte, sinir sisteminde ve beyinde büyük hasarlara sebep olur. Ayrıca prostat kanseri, doku tahribatı ve kansızlık da bu metalin sebep olduğu sorunlardandır. Kadmiyumun zararlı olmasının sebebi; vücudun bu maddeyi kalsiyum zannedip depolamasıdır. Vücuda bir defa giren kadmiyum, asla vücuttan atılamamaktadır.

Krom; cilt alerjisi, bronş kanseri, akciğer kanseri, solunum yolu yaraları, solunum yolu delinmesi, astım, kornea zararları, ağız yarası, gastrit, yutma güçlüğü, kusma, kanlı ishal, bilinç kaybı, böbrek yetmezliği, koma gibi sağlık sorunlarına sebep olan bir maddedir. Bromlu alev geciktiriciler; vücuttaki hormonları etkileyip, gelişim bozukluğuna sebep olur. Fosfor, yeterli miktarda alınırsa vücut için yararlıdır. Ancak fosforun çok alınması durumunda böbrek yetmezliği problemiyle karşılaşılır. Baryum; astım, bronşit, beyin şişmesi, kas zayıflığı, kalp ve karaciğer hastalıklarına sebep olur. Berilyum; kronik berilyum hastalığına, kansere, sperm sayısında azalmaya, sinir ve bağışıklık sistemi bozukluklarına sebep olur.

Elektronik Atık Toplama

Elektronik atıklar çeşitli şekillerde kullanıcılardan toplanır. Bulunduğunuz yerin bağlı olduğu belediyeyi arayıp, konu hakkında yardım isterseniz, elektronik atıklarınızın geri dönüşümünde ilk adım atılmış olur. Çoğu belediyenin elektronik atık atölyesi vardır. Belediye görevlileri ücretsiz olarak gelip, sizden atıklarınızı alır. Bazı belediyelerin de anlaşmalı olduğu şirketler vardır. Sizi o şirketlere yönlendirirler. Bazıları ise size belediyenin atık toplama alanının adresini verip, atıkları kendinizin getirmesini isterler. Bir de akü gibi depozito uygulanan elektronik atıklar vardır. Hangi yöntemle olursa olsun elektronik atık toplama, çevre sağlığı için gerekli ve önemlidir.

Elektronik Atıklar Nasıl Değerlendirilir?

Geri dönüşüm dünyanın daha yaşanır olması için vazgeçilmezdir. Peki elektronik atıklar nasıl değerlendirilir? Tamir, değerlendirme yöntemlerindendir. Ancak her alet tamir edilemez. Bu durumda elektronik alet parçalanıp, içerdiği malzemeler geri dönüştürülür. Elektronik atıklar; metal, cam ve plastik malzemeler içerir. Malzemelerin bazıları işlenip kullanılır, bazıları ise doğrudan kullanılır. Zengin ve gelişmiş ülkeler; Afrika ülkelerine ya da fakir Asya ülkelerine elektronik atıklarını gönderip, kendi ülkelerini bu atıkların zararlarından korurlar. Çin, Hindistan gibi bazı ülkelerde elektronik atıklar yakılır. Yanmadan geriye kalan metaller geri dönüşmüş olur. Diğer maddeler ise tedbirsiz doğaya salınır. Elektronik atıkların değerlendirilmesi de bir çok zarara yol açar. Hava, su, toprak kirliliğinin yanı sıra fakir ülkelerde elle geri dönüşüm işlemi yapan kişilerin sağlığını doğrudan olumsuz etkiler.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın