Elektrik Üreten Ağaç Hayran Bıraktı!

Yazan Ekolojist

Dünyamızın gidişatını kolaylaştıran en önemli şey kullandığımız enerjiler; günlük yaşantımızı kolaylaştıracak hemen hemen her şeyi elde edilen enerji sayesinde gerçekleştiriyoruz. Bunun için Fransa’nın New World Wind şirketi yaratıcı bir fikirle Paris şehrinin Concorde Meydanını değiştiren bir projeye imza attı.

Gürültülü Elektrik Enerjisi Üretimine Son 

Fransa’nın başkenti Paris’in Concorde Meydanı artık Rüzgâr Ağacı (Wind Tree) adı verilen ağaç şeklinde rüzgâr türbinleri ile renkleniyor. Geleneksel rüzgâr türbinlerinin çirkin, büyük ve çoğunlukla gürültülü olmasından dolayı eleştirilmesiyle Fransız şirket New World Wind bu durumu yepyeni bir projeyle değiştirmek istiyor.

Elektrik Üretmek Artık Çok Renkli

Elektrik üretimi için mikro türbin yaprakları olan Rüzgâr Ağacı 8 metrelik olarak tasarlanmış ve 63 tane hava yaprağı (aeroleave) ile sarmalanmıştır. Kendine özgü teknolojisi ile rüzgâr kırıntısında bile elektrik üretebilen Rüzgâr Ağacı yapraklarının içindeki minik bıçaklar vasıtasıyla görevini yerine getirir. Rüzgârın yönü önemli olmaksızın ağacın her bir yaprağı saatte 7 km hıza esen bir rüzgârda bile elektrik üretebilirken ayrıca gürültü kirliliğinden o kadar uzaklar ki şehrin her yerine hatta bahçelere bile kurulabilirler.

Kenti Güzelleştiren Görünümüyle Rüzgâr Ağacı

Güzelliğiyle kentin görünümünü de değiştiren Rüzgâr Ağacı taşıdığı her bir yaprak ile küçücük bir esintide bile elektrik üretir. Görsel bir şölen yaşatan bu ağaç yıllık elektrik üretimi saatte 3500 kilovat ve saatte 13.500 kilovat arasındadır. Rüzgâr Ağacının yıllık elektrik üretimi ile 15 sokak lambası bir yıl boyunca aydınlanabilir, elektrikli bir arabaya 1360 km’ye kadar güç sağlayabilir ya da sıradan bir ailenin kullandığı elektriğin %83’ünü sağlayabilir.

Yılın On Ayı Elektrik Üretiyor

Geleneksel rüzgâr türbinlerine göre süre bazında iki kat daha fazla elektrik veren Rüzgâr Ağacı yılın 320 günü elektrik üretebilme kapasitesine sahip. Daha sessiz daha fazla elektrik üretimi çok da uzakta değil artık.

Kent hayatını daha yaşanılabilir hale getireceğine inanılan Rüzgâr Ağacı sessizlik ile doğayı bir araya getiren bir görüntü sunuyor. İlerleyen zamanda farklı ağaç türlerini örnek alarak farklı renklerde farklı şekillerde hava yaprakları da kullanılacak.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın