Dünyayı Daha İyi Bir Yer Haline Getirmeye Çalışan 12 Şirket

global grand challenge ödülleri

13-15 Ağustos tarihlerinde Singularity Üniversitesi’nin San Francisco’da düzenlediği Global Summit, dünyanın sorunlarını çözmek adına bilim ve teknolojiyi kullanan ve dünyanın dört bir yanından gelen zihinleri bir araya getirdi.

Dünyanın sorunlarının çözümlenmesi, tüm insanlık için temel ihtiyaçların karşılanması anlamına geliyor. Bu alanlarda çarpıcı işler yapan organizasyonları tanımak ve tanıtmak için SU, Global Grand Challenge Ödülleri etkinliği ile, tutkusunu ve zekasını dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kullanan şirketleri ödüllendirdi.

global grand challenge awards

Bir milyar kişiyi olumlu şekilde etkileme potansiyeline sahip olan şirketler 12 ayrı başlık altında değerlendirildi.

İşte, bu yıl tanınan şirketlerin bir listesi ve yapmış oldukları harika işler hakkında bazı ayrıntılar.

Çevre

breezometer

BreezoMeter, Hava kalite bilgisini gerçek zamanlı olarak sunmak için geliştirilmiş, big data ve machine learning kullanan bir yazılım. Yazılım, uydudan alınan bilgileri, konum bazlı olarak trafik ve diğer verilerle birleştiriliyor. Bu sayede şirketler, belediyeler ve hatta hükümetler hava kalitelerini artırma yolunda düzenlemeler yapabiliyorlar. Ayrıca bireysel kullanıcılar da bu veriler ışığında bulunduğu ortamın hava kalitesi hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Enerji

Rafiki Power, kırsal alanlardaki elektrik ve su ihtiyacını karşılayabilmek ve kalkınmayı sağlamak adına sürdürülebilir temiz enerji çözümleri sunan bir şirket. Şirket şu anda Tanzanya’da, yenilenebilir hibrit sistemleri ve güneş panelleri ile 700’den fazla ev için enerji üretimi yapabiliyor.

Felaket Sonrası

LuminAID, Anna Stork ve Andrea Sreshta’nın Haiti’deki deprem sonrası kurtarma çalışmalarına yardımcı olması için tasarladıkları bir fener. Fener 10 saatlik güneş enerjisi ile şarj olduğunda 24 saat ışık saçabilen portatif bir ürün. Bu fenerler, deprem sonrası kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla üretildiyse de çadır kentlerde gece meydana gelen tehlikeli koşullar için de oldukça kritik bir öneme sahip.

Bu fenerler, Sandy Kasırgası ve Nepal depremi gibi önemli afetler başta olmak üzere 100’den fazla ülkede kullanılmış.

Yemek

Aspire Food Group, gelecekteki protein kaynağının böcekler olduğuna inancıyla, birçok ülkede ve kültürde bulunan böcekleri yeme geleneğini dünyanın geri kalanına yaymak için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, etin protein kalitesine erişebilmek için robotik ve otomatik veri toplama gibi teknolojileri kullanıyor.

Su

Loowatt, atıkların tuvaletlerden toplanabilmesine ve biyolojik olarak bozunabilmesine olanak sağlayan patentli bir sızdırmaz film teknolojisi geliştirdi. Tuvaletlere entegre edilen bu sistem sayesinde atıklar toplanıyor ve bu atıklardan elde edilen enerji; pişirme, elektrik gibi alanlarda kullanılmak üzere biyogaza dönüştürülebiliyor. Bu ürün, tuvaletlerde enerji üretimi maliyetini dengelemek ve su kullanımını azaltmak amacıyla tasarlanmış.

İdare

make sense

MakeSense, sağlık, eğitim, gıda ve çevre gibi konularda yaşanan zorlukların çözümüne yardımcı olabilmeleri amacıyla dünya genelinde 128 farklı şehirdeki insanı bir araya getiren sosyal girişimcilik platformu. Sosyal girişimciler, projelerini bu platformda yayınlıyor ve katılımcılar da projelerin büyümesi ve sorunların çözülmesine yardımcı oluyorlar.

Öğrenme

Iris.AI, bilimsel makale özetlerini okuyup  temel kavramları ortaya çıkaran, görselleştiren ve kullanıcıların benzer disiplinler arasında bir konuyu derinlemesine araştırabilmesine imkan veren bir yapay öğrenme sistemidir. Lansmanından bu yana yaklaşık 30 milyon araştırma makalesi özeti, 2.000’den fazla TED konuşması okudu ve kendini geliştirmeye devam ediyor. İçerik anlamında kendini sürekli güncelleyen Iris.AI aynı zamanda yapay bir sinir ağına sahip ve derin öğrenme teknolojilerini kullanıyor.

Güvenlik

hala systems

Hala Systems, dünyanın en büyük problemlerinden olan insani problemlere etkili, teknoloji odaklı çözümler geliştirmeye odaklanmış bir sosyal girişimdir. Girişim şu anda sivillerin korunması, çatışma öncesi, sırası ve sonrasında ortaya çıkabilecek şiddet yanlısı aşırıcılığı önlemeye odaklanmış durumda. Hala Systems aynı zamanda savaş, çatışma ve doğal afet gibi büyük kayıpların olduğu dönemlerde travmayı da azaltmak amacıyla sivil savunmanın doğasını değiştirmek için çalışıyor.

Sağlık

unima

Unima, laboratuar ortamına gerek kalmaksızın özellikle bulaşıcı hastalıklar için düşük maliyetli ve hızlı bir tanı ve tespit aracı geliştiren bir şirket. Bu araç ile 15 dakikadan kısa bir sürede hastalıklar teşhis edilebiliyor. Teşhisin konması, aracın içerisindeki antikorlara hastanın kanının gösterdiği reaksiyonlar yoluyla sağlanıyor. Alınan kan örneği ile elde edilen sonuç bir kağıda basılıyor ve mobil uygulama aracılığıyla bu kağıdın fotoğrafı çekiliyor. Mobil uygulama, görüntü işleme ve yapay zeka teknolojileri kullanarak teşhisin koyulabilmesini sağlıyor. Böylece özellikle büyük felaketler sonrası potansiyel salgınların önüne geçilebiliyor.

Refah

Egalite, şirketlerin engellileri iş gücü piyasasına dahil edebilmesi için en iyi yöntem ve uygulamaları geliştirmelerine yardımcı olan bir kuruluş. Egalite’nin kurucu ortakları, engelli insanların potansiyelinin göz ardı edilmemesi gerektiğine inanıyorlar.

Barınma

Billion Bricks, evsizler için barınak ve altyapı çözümleri sağlayan bir şirket. Ürettiği konum çözümlerinin sürdürülebilir olması, toplumların yoksulluktan çıkmaları için bir fırsat yaratabilecek nitelikte. Şirket, yoksul toplumların yaşamlarını kendi başlarına idare edebilecekleri seviyeye getirmeyi amaçlıyor.

Uzay

Tellus Labs, su kıtlığı, gıda güvenliği, sürdürülebilir endüstriyel sistemler ve sürdürülebilir kentler gibi alanlarda anlamlı değişiklikler yapmak amacıyla uydu verilerini kullanan bir girişim. Şirket, ABD’nin 170 milyon dönümlük soya ve mısır üretim verimini ve piyasa dalgalanmalarını dengelemek amacıyla yapılması gerekenleri büyük ölçekte doğru tahmin ederek yeni bir model inşa etti.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın