Dünyaya Şeytan Sıcakları Geliyor

Yazan Ekolojist

Şeytan sıcakları geliyor. Dünya genelinde yaygın olarak gerçekleşecek yeni bir küresel ısınma tehdidi daha dünya gündemini belirlemiş durumda. Şeytan sıcakları olarak adlandırılan söz konusu bu iddianın kaynağı Hollanda Kraliyeti Meteoroloji Enstitüsündeki uzmanlar.

Söz konusu meteoroloji tahmincileri tarafından 2050 yılına dek dünyayı kasıp kavuracak şeytan sıcaklıkları büsbütün etkisi altına alacak. Bu sıcaklıklar bakımından dünyanın en son 1900 yılında gördüğü tam 40 derece sıcaklıklar artık normal karşılanacak.

40 Derece Sıcaklıklar Normal Kabul Edilecek

Dünyanın geleceği adına oldukça çarpıcı açıklamalara yer veren Hollanda Kraliyeti Meteoroloji Enstitüsü söz konusu 40 derece sıcaklıklarının gelecekte artık, insanlar tarafından normal karşılanacağına yer verdi. Bu sıcaklıkların tamamen kavurucu sıcaklıklar olacağına yer verilerek sıcaklıkların önümüzdeki yıllarda giderek şiddetini daha da arttıracağı tahmin ediliyor. Hava tahmincilerinin ortak paydada buluştukları tahmin yine değişmiyor.

Küresel ısınmanın ve giderek artan aşırı sıcaklıkların temelinde sera gazları bulunmaya devam ediliyor. Önümüzdeki yıllarda bu durum değişmediği halde dünya genelinde ciddi manada su sorunlarıyla karşı karşıya kalınması da bekleniyor. Böylelikle insanlık büyük bir risk altında bulunmakta.

Avrupa’da Şeytan Sıcakları Can Alıyor

Küresel ısınmanın getirdiği bir durum olarak şeytan sıcakları olarak adlandırılan bu sıcaklıkların pek çok Avrupa ülkesinde can kaybına neden olduğu da kayıtlar arasındaki bir diğer veriler arasında gelmektedir. Avrupa’nın en dehşetli sıcak aylarının yaşandığı 2013 yılında genelde tam 35 bin insan yaşamını kaybetmişti. Öte yandan Rusya gibi soğuk iklim koşullarının hakim olduğu denizel iklim ülkesinde ise 10 binin üzerinde insan yaşamını yitirmişti.

Bu veriler de aslında tek bir açık gerçeği ortaya koymaktadır. İnsanlığı tehdit eden ciddi manada bir tehdit ortada durmaktadır. Şeytan sıcaklıklarının tekrar etmesi durumunda bu gibi sorunların yaşanması her anlamda insanoğlunun su kaynaklarına ulaşmada ciddi anlamda aksaklıklar yaşamasına neden olmaktadır.

Tüm bu özellikler dikkate alınarak şeytan sıcaklarının önümüzdeki yıllarda daha çetin sonuçları beraberinde getireceği muhakkak ki ortada duran birtakım nedenler arasında gelmektedir. Bu da insanların yaşam kalitesinin ve süresinin giderek düşmesi anlamına geliyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın