Dünyanın ve Türkiye’nin Havası En Temiz 10 Şehri

Yazan Ekolojist

Gelişen teknoloji ile birlikte dünyada karbon salınımı da her geçen gün ne yazık ki artıyor. Artan karbon salınımı ile birlikte hava kirliliği de artıyor. Artık insanlar büyük kentlerde yaşamak istemez oluyor. Çünkü büyük kentlerin havası nüfus yoğunluğu ve büyüyen ve gelişen sanayi ile birlikte kirleniyor. Dolayısıyla yaşanmaz hale geliyor.

Türkiye’nin Havası En Temiz Ve En Kirli Şehirleri

Bütün dünyada havalar kirlenirken ne yazık ki ülkemiz bu konuda başı çeken ülkelerden biri olma konumunda. Ne yazık ki Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre Avrupa’da havası en kirli 10 kentten 8’i Türkiye’de! Dünya Sağlık Örgütü’nün 2017 yılında yaptığı açıklamaya göre Avrupa’nın havası en kirli 2. kenti Batman ilimiz. Batman’ı sırasıyla Hakkari, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta izliyor. İlk 10’daki diğer iki şehir ise Makedonya’daki Tetevo şehri ile Bosna Hersek’teki Tuzla şehridir. Dünya Sağlık Örgütü’nün aynı raporuna göre Türkiye’nin havası en temiz illeri ile sırasıya şöyle; Rize, Artvin, Kırşehir, Tunceli, Kırıkkale, Ardahan, Bitlis, Eskişehir, Bolu ve Zonguldak illeridir. Ancak temiz illerin hepsi Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterine uymuyor. Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre son bir yılda partikül madde açısından sadece Rize kentinde sınır aşılmamış.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, 2017 Hava Kirliliği Raporu’na göre ise Türkiye’nin temiz havalı şehirleri; Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale olarak belirlendi. Yine aynı rapora göre en kirli iller ise; İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa olarak belirlendi.

3 Büyük Şehrin İlçelerinde Durum

İstanbul, Ankara İzmir’in ilçe düzeyinde kirlilik ölçümlerini ele aldığımızda da en kirli ilçelerin İstanbul’da Göztepe, Esenyurt ve Aksaray; Ankara’da Sıhhiye ve Kayaş; İzmir’de ise Bornova ve Bayraklı olduğu görülüyor. Rapora göre İstanbul Esenyurt’ta yaşayan kişiler geçtiğimiz yıl 240 gram, Ankara Sıhhiye’de yaşayan  kişiler ise geçtiğimiz yıl 255 gram zehirli toz solumuş oluyor.

Dünyada Havası En Temiz Şehirler

Dünyaya baktığımızda en temiz havalı şehirler Avrupa Kıtası’nda kuzey İskandinav ülkerinde, Amerika Kıtası’nda ise Kanada ve ABD’de toplandığını görüyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Dünya’da havası en temiz kentleri ise şu şekilde;

1. Whitehorse, Yukon / Kanada,

2. Santa Fe, Yeni Meksika / ABD,

3. Honolulu, Hawaii / ABD,

4. Montana / ABD,

5. Alberta / Kanada,

6. Ottawa / Kanada,

7. Helsinki / Finlandiya,

8. Stockholm / İsveç,

9. Zürih / İsviçre,

10. Tallin / Estonya.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın