Dünyanın İlk Elektrikli Otobüs Seferleri Başladı

Yazan Ekolojist

Elektrikli ve şarj ile çalışan otobüs olup tek şarjda tam 250 kilometrelik bir yola gidebilen otobüslerin seferleri başladı. Dünyanın ilk şehirlerarası elektrikli otobüsü, ilk seferini Paris’ten Amiens’e yaptı. Elektrikli otobüsler, Alman otobüs firmasının üretmiş olduğu bir otobüstür. FlixBus adı verilmişti ve bu otobüsler 2 saatte şarj edilip, 12 Nisan’da sefere çıktı. Otobüsler ilk yaptığı seferde 160 kilometre yol gitti.

FlixBus ortak iki firma tarafından tasarlanmıştır. Ortak olan firmanın adı ise B.E Green olmuştur. B.E Green, Fransa’nın ilk uzun mesafeli yeşil hattı olmuştu. Bu hat ilk başta sadece Fransa’dan Paris La Defense ile Amiens arasında çalışmıştı. Yazın, Almanya’dan Frankfurt ve Mannheim arasında ek hatlar çıkararak seferler yaptı.

Elektrikli Otobüs Özellikleri

Dünyanın ilk elektrikli otobüsleri, 49 yolcu almaktadır. İlk defa çevre dostu bir otobüs üretimiştir ve normal benzinli otobüslere göre kat kat daha sessiz olmaktadır. Otobüsün yumuşak bir sürüş biçimi vardır ve sıfır emisyon gibi elektrikli araca ait olabilecek bütün avantajlara sahiptir. Bu teknolojide hiçbir şekilde karbondioksit veya azot oksitleri içermemektedir. Böylece yeni otobüsler, artık çevreyi, normal otobüsler ve araçlardan çıkan 140 tonluk CO2’den koruyacaktır. Bütün bunlar çok önemlidir, çünkü normal araçlardan çıkan duman, araçlardan çıkan sesler ve daha birçok kriter, trafik kirliliğine, hatta hava kirliliğine neden olmaktadır.

Elektrikli Otobüsler Sayesinde Daha Fazla Temiz Hava Solunacak

Elektrikli otobüsler sadece trafik kirliliği veya hava kirliliği açısından değil, aynı zamanda sağlığınız için de büyük bir avantajdır. Malum her gün dışarıya çıktığınızda binlerce araba ile karşılaşıyorsunuz, fakat farkında değilsiniz ki araçlardan çıkan duman sizi dolaylı olarak etkiliyor. Elektrikli otobüsler artık sizi dumanlardan koruyacak, çünkü bu otobüsler elektrik ile çalıştığında herhangi bir duman kokusu duymayacaksınız. Sadece dumanın kokusunu alarak ta rahatsız olan kişiler olmaktadır. Dünyanın ilk elektrikli otobüs seferleri artık yavaş yavaş yaygınlaşmaktadır. Yakın bir zamanda artık Avrupa’nın birçok yerine elektrikli otobüsler sefer yapacaktır. Sessiz bir otobüste seyahat yapmaya ne dersiniz? Hem sessiz hem de sağlıklı ve konforlu olacak.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın