Dünyanın En Uzun, Su Arıtan Ahşap Kulesi

ahsap-kule

New York merkezli DFA Stüdyosu, Central Park’ta yer alan ve aşırı kirlenmiş olan Jacqueline Kennedy Onassis Rezervuarını arıtabilecek ahşap bir kule yapacaklarını açıkladı. Yapılması planlanan kulenin yüksekliği 712 feet. Plan tamamlanırsa, dünyanın en uzun ahşap kulesi olacak.

Projede yer alan kulenin detayları şöyle: Helezonik yapıdaki kule, kıvrımlı bir ahşap kiriş kafes ile sarılı. Kule aynı zamanda betonarme bir tabana çelik kablolarla sabitleniyor. Ziyaretçilerin tepeye çıkarken 360 derece görüş sağlaması için şeffaf bir malzeme, kulenin dışını kaplıyor.

Rezervuar Temiz Bir Gölete Dönüşebilir

Jacqueline Kennedy Onassis Rezervuarı şu anda bir milyar galon durgun ve kirli su içeriyor. Kuledeki filtrasyon sistemi, kirli suyu arıtarak temiz bir gölete dönüştürebilir.

DFA stüdyosu kurucusu Laith Sayigh, Harlem Meer’e ve göllere su tedarik edememesinin dışında, rezervuar milyonlarca New York’lu, turist ve hayvana yönelik ciddi bir sağlık tehdidi taşıyor “dedi.

DFA rezervuarı, New York’un en keyifli kentsel olanaklarından birine dönüştürmek konusunda oldukça kararlı.

Enerjisini Rüzgar Türbininden Alacak

Kule’nin entegre filtrasyon sistemi ve asansörler, kulenin tepesine kurulmuş bir rüzgar türbini ile güçlendirilecek şekilde tasarlanmış. Sayigh, NYC projesinin dünya çapında kentsel tasarım için örnek olacağını düşünüyor.

Hem su arıtımı hem de ihtiyacı olan enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan sağlaması ile yapılacak olan bu proje, ziyaretçiler için de çevre konusunda ciddi bir farkındalık yaratacak nitelikte.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın