Dünyanın En Küçük Hidroelektrik Santrali ile Tanışın

Yazan Ekolojist

Yenilenebilir enerji, dünyadaki en hızlı büyüyen endüstrilerden biridir. Bunu çözmek için, 5 watt’tan fazla elektrik üreten hafif ve sürdürülebilir bir türbin oluşturuldu. USB bağlantılı herhangi bir cihazı şarj etmek için yeterli ekipmana sahip bu cihaz, Enomad firması tarafından üretildi. Cihazın sadece uygun fiyatlı, hafif ve dayanıklı olması değil, aynı zamanda düşük hızda sığ akışlarda da çalışması en önemli artısı olarak ön plana çıkıyor.

Her Koşulda Şarj İmkanı

Estream portatif jeneratörü, gezegendeki en güvenilir doğal kaynak olan su ile desteklenmektedir: akan su, akan bir nehir, cihazı, gece veya gündüz şarj etme gücüne sahip. Enomad tarafından üretilen Estream, kamp veya herhangi bir şehir dışı macerası için biçilmiş kaftan olarak kullanıma sunuluyor.

Suyun Akışıyla Şarj Oluyor

Suyun hareket etmesi, zayıf bir akım sırasında veya bir kayık veya kano arkasına sürüklendiğinde bile cihazın türbininde dönecek şekilde enerji depolanabiliyor. Pilin tamamen şarj olması yaklaşık 4,5 saat sürüyor. Estream suya daldırıldığında, akış 2.5 watt ve 5 watt enerji üreten türbinleri döndürüyor. Cihazın 6,400 mAh dahili bataryasını tam şarj etmek yaklaşık 4,5 saat sürüyor. Üreticisi Enomad’a göre şarj edilebilir batarya, üç adete kadar akıllı telefonu, GoPros’u ve hatta tablet PC’leri normal çıkış olarak iki kat daha hızlı şarj edebiliyor.

Suyun Hızı Değil, Akışı Yeterli

Estream’in şarj edilebilir yapısı, öngörülemeyen rüzgar veya güneş enerjisi ile karşılaştırıldığında akan suyun varlığına bağlıdır. Yani, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisine oranla daha ulaşılabilir bir yapıya sahip. Hafif, küçük ve kullanımının kolay olması, hem deneyimli hem de teknolojik olarak disiplinli kullanıcıların, hareket halindeyken su akış gücü kullanabilmeleri anlamına geliyor. Sürekli akan su ya da denizin anlık dalgaları da pervanenin dönmesini, dolayısıyla şarj olmasını sağlıyor.

Yeşil Enerji Yatırımı

Amaç, gezginler ve yürüyüşçüler için güçlü taşınabilir yeşil enerji sağlamak olduğunda Estream imdada yetişiyor. Enomad şirketinin ayrıca, dünyanın bazı bölgelerine temiz ve uygun fiyatlı elektrik ulaştırma gibi bir hedefi de bulunuyordu. Bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla da bir nehirden veya akarsudan gelen herhangi bir hareketli suya, günümüzün USB bağlantılı mobil cihazlarının çoğunu şarj etmek için depolanmış enerjiye dönüştüren portatif bir su jeneratörü olan Estream’i piyasaya sundu.

Piyasada Yerini Aldı

Bir Kickstarter kampanyası olarak sunulan ürün destekçilere inovasyona erken girme şansı veriyor. Enomad, “Sadece enerji tüketiminizin çevresel etkilerini en aza indirmekle kalmaz, aynı zamanda enerjinin nasıl üretildiğini ve kullanıldığını da deneyimlemede aktif bir rol üstlenilmesini sağlar” diyerek Estream ürününü piyasaya sürdü.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın