Dünyanın En Büyük Tek Kuleli Güneş Enerjisi Santrali Kuruluyor

avusturalya gunes santrali

Avusturalya hükümeti, geçtiğimiz Temmuz ayında  dünyanın en büyük lityum iyon pil depolama tesisini kurmak için Tesla ile tarihi bir anlaşma imzaladı.

Devlet Başbakanı Jay Weatherill, 150 megavat çıkış gücü ile dünyanın en büyük tek kuleli güneş enerjisi santrali olacak Aurora Güneş Enerjisi Projesi’nin detaylarını açıkladı.

Enerji İhtiyacının %5’i Karşılanacak

Maliyeti 650 milyon Avustralya doları (512 milyon ABD doları) olan tesis için inşaata, 2018 yılında başlanacak. 2020’de tamamen faaliyete geçecek tesis 90.000 konuta enerji sağlayacak ve Güney Avusturalya’nın enerji ihtiyacının yüzde 5’ini karşılayacak. Projede yerel işçi gereksinimleriyle birlikte toplamda 700’den fazla işçi çalışacak.

Aurora Güneş Enerjisi Santrali Çalışma Prensibi 

Helyostat dizileri, güneş enerjisini erimiş tuz teknolojisini kullanan merkezi bir kuleye odaklayacak. Erimiş tuz, sekiz saatlik tam yük depolamaya denk gelen 1,100 megawatt’lık enerji depolama kapasitesi sağlayacak. Bu da tesisin hem gece hem de gündüz elektrik üretebilmesini sağlayacak.

Aurora’nın 150 megavatlık çıkış gücü ile her yıl 495 gigawatt saat elektrik üretmesi bekleniyor.

Aurora tesisinin kurulumu ve bakımı için California merkezli SolarReserve ile 20 yıllık sözleşme imzalandı. Şirketin Nevada’daki 1 milyar dolarlık Crescent Dunes tesisi bazı teknik problemlerden dolayı sekiz aydır kapalı durumda.

Nevada tesisi enerjiyi ısı olarak depolamak için erimiş tuz teknolojisini kullanan ilk kuruluş, sistem bu sayede 24 saat boyunca çalışabiliyor. Güney Avustralya tesisi için de aynı ergimiş tuz teknolojisi kullanacak.

Güney Avustralya’lı senatör Nick Xenophon, “Bu Güney Avustralya enerji piyasasında ciddi bir değişiklik yaratacak” dedi.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın