Dünyanın En Büyük, Ağaçlardan Oluşan QR Kodu

çin kare kod ağaç

Çinlililerin teknolojiyi ve yaratıcılıklarını doğa dostu fikirlerle bütünleştirmeleri, hem sıra dışı hem de çevre konusunda farkındalık yaratılması açısından örnek niteliğinde. Çinliler yine yaratıcılıklarını konuşturdu ve bu defa QR kod şeklinde ağaçlık bir alan oluşturdular.

Çin’in Xilinshui kasabasında130 binden fazla ardıç ağacından oluşan dünyanın en büyük QR kodu inşa edildi. Projenin amacı QR kodu aracılığı ile bölgeyi tanıtmak ve turizme katkı sağlamak.

Boyları 80 cm ile 2.5 metre arasında değişen ağaçlar büyük bir özveri ve titizlikle kesilerek muntazam bir biçimde yerleştirilmiş. Yerden bakıldığında dev bir labirenti andıran yaklaşık 50 bin metrekarelik alanın üstünden uçak ile geçen turistler kodu görüp taratabiliyor. Amaç uçak ile bölgeden geçen yolculara QR kodunu taratıp, 2015 yılında en güzel kasaba seçilen  Xilinshui’yi tanıtmak.

Yerel turizmi artırmak için popüler uygulamanın etkilerinden faydalanmak isteyen Xilinshui köy yönetimi şimdiden dünya çapında viral olmuş durumda.

qr code china

QR kodu taratanlar, Çin’in en yaygın sosyal etkileşim platformlarından biri olan WeChat üzerinden Xilinshui’nun Turizm Sohbeti sayfasına yönlendiriliyor ve kasaba hakkında bilgi sahibi oluyorlar.

Çinliler, QR kodu bir diğer adıyla kare kodu hayatlarının bir çok alanında yaygın olarak kullanıyorlar. Alışveriş yapmak, bisiklet kiralamak, hesap ödemek ve hatta dilencilere bağışta bulunmak gibi bir çok alanda kare kod kullanılıyor. Çin Hükümeti aynı zamanda evlerde yer alan QR kodlar yardımıyla merkeze uzak köylerde yaşayan insanları izleme imkanına sahip.

Projenin en güzel tarafı ise bölgenin tanıtımı için oksijen kaynağımız olan ağaçların kullanılması. Çevre bilincinin her geçen gün arttığı dünyamızda benzer projelerin desteklenip yaygınlaşacağı aşikar.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın