Dünyadan Sonra Uzayda da Geri Dönüşüm Yapıldı

Yazan Ekolojist

Daha önce kullanılan ve SpaceX şirketine ait olan roket ve roketin kapsülü tekrar kullanılarak 2,6 tonluk ağırlıkta bir kargo Uzay’a yine SpaceX şirketi tarafından gönderildi.

ABD’de kurulan ve bulunan Elon Musk’ın kurucusu olduğu şirket SpaceX bundan öncesinde farklı görevler için kullanılmış olan Falcon 9 isimli roket ve Dragon isimli kapsülü kullanarak 2,6 tonluk malzemeyi Uluslarası Uzay İstasyonu‘na kargo olarak gönderdi. Bir ek bilgi olarak, görevini tamamlayan uzay araçları sonrasında genellikle okyanusta ortadan kalkarlar.

Kullanım Tarihleri Uzak Değil

Daha önce 2017 Ağustos’ta kullanılan Falcon 9 roketi ve 2016 Nisan’da kullanılam Dragon kargo kapsülü bu önceki kullanımlarında da gönderim yeri olarak uzay istasyonuna gitmişti.

İkinci Kez Geri Dönüştürülmüş Malzeme İle Fırlatma

Daha önce 2017 Aralık’ta bir geri dönüştürülmüş uzay araçları kullanarak fırlatma yapan şirketin bu yeni kargosu ikinci kez geri dönüştürülmüş uzay aracı kullanarak fırlatma yapmış olmaları oldu. Böylece hem malzeme kullanımını azaltıp uzay yolculuğu maaliyetlerini düşürmüş oldular hem de bu malzemelerin yapılması için gerekli olan ham madde, enerji vb gibi birçok açısan tasarruf etmiş oldular.

Kargoda Deney Ve Yemek Malzemeleri Vardı

Kargo olarak gönderilen bu kapsülde Uluslarası Uzay İstasyonu’nda olan insanlar için deney ve yemek malzemeleri bulunyordu. Bu malzemelerin gök gürültülü fırtına ve Uzay’da ilaç geliştirme üzerine yapılan araştırmalarda kullanılması planlanıyor.

Bu kargo ile birlikte SpaceX şirketi 14. kez Uzay’a malzeme göndermiş oldu. Giden bu kargo kapsülünün bu çarşamba istasyona ulaşması ve sonrasında iki aylık bir süre içinde yörüngede kalıp Dünya’ya geri dönmesi beklenmekte.

Geri dönüşüm şu anki hayatların en önemli parçalarından biri çünkü Dünya üzerindeki kaynaklar artık o kadar bol değil ama insan nüfusu gün geçtikçe artıyor. Bu durumla baş edebilmek için geri dönüşüm küçük büyük hayatın her alanına entegre edilmelidir. Bu nedenle geri dönüşümün Uzay çalışmalarında da dikkate alınması özellikle bu çalışmalarda kullanılan maddeler ve hem doğal kaynak olarak hem de maaliyet olarak değerleri düşünülünce oldukça önemlidir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın