Dünyada Güneş Enerjisi Kullanımı

dunyada gunes enerjisi kullanimi
Yazan Ekolojist

Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisi, sağladığı avantajlar ve ekonomik getiri nedeniyle dünyada güneş enerjisi kullanımı oranının artmasını sağladı. Bu sistemi kullanabilmek için öncelikle teknolojik ve verimli sistemlerin kurulması gerekiyor. Genelde zengin ve gelişmiş ülkeler, bu alanda yatırımlar yapıyor.

Öncelikle bu sistemin nasıl kullandığından söz edelim. Güneş merkezinde meydana gelen füzyonlar, açığa çıktıktan sonra bir enerji meydana getirir. Bu ışınlar, güneş panellerine yansıyarak enerjiyi tek bir noktada toplamaya çalışır. Kolektörler aracılığıyla ısı toplanır ve elektriğe dönüşür. Güneşten elde edilen ısınma ve elektrik üretimi de böylece panellere yansıtılır.

Otomobiller, sokak aydınlatmaları, jeneratörler, sıcak sular ve daha pek çok alanda bu sistemden yararlanılıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen verim sayesinde de büyük ülkeler bu alandaki yatırımlarına hız verdi. Avrupa Birliği ülkeleri, bu alanda yatırım yapabilmek için ortak alanlar kurmaya başladı. Yeni teknolojilerin hayata geçirilmesi için destek örgütleri kuruldu. Türkiye’de de bu konuyla ilgili özel bölgeler oluşturulmaya başlandı.

Güneş enerjisi ve rüzgar enerjileri, ülkelerin şu anda kalkınmalarında önemli bir yere sahip. Güneşten yararlanmak için ülke genelinde güneşli gün sayısının fazla olmasına gerek yok. Bu tezi ortaya çıkaran ülke de Almanya. Almanya, şu anda dünyanın en çok güneş enerjisi üreten ülkelerinin başında geliyor.

almanya gunes enerjisi

Dünyada Güneş Enerjisini En Çok Kullanan Ülkeler

Güneş enerjisini kullanmak için öncelikle yeni projeler üretmek ve bilimsel olarak konuya yaklaşmak gerekiyor. En çok güneş enerjisi kullanan ülkelere baktığımız zaman Almanya, Danimarka, İspanya’nın ilk üçte yer aldığını görüyoruz. Dünyada güneş enerjisi kullanan ülkeler sadece bu ülkelerle sınırlı değil. Rusya ve Çin de son dönemlerde küresel ısınmanın da etkisiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya başladı.

Bu konuda özellikle Almanya’nın çok önemli bir noktada olduğunu belirtelim. Dünyada güneş enerjisi kullanımı açısından en çok yatırım yapan ülkelerden biri olan Almanya, fotovoltaik sistemler kurarak, ülke genelinde bu konuyla ilgili çalışmalar yapmak için bilim kurumları oluşturdu. Güneşli gün sayısı çok az olmasına rağmen, böyle bir yatırım yaparak büyük çaba sarf eden ülkenin, ileri teknoloji ile ürettiklerini dünyaya sattığını da görüyoruz. Alternatif enerji üretimine giden büyük ülkeler, yeni sistemler sayesinde GES üretim alanları yaratmaya başladı.

Bunun sonucunda da maliyeti düşük fakat getirisi çok yüksek olan enerji sistemleri kuruldu. Örneğin; Almanya yıllık 1600 saat güneşlenme süresi karşılığında 40 bin Magawatt enerji üretebiliyor.

Güneş Enerjisinden Gelir Elde Eden Ülkeler

Dünyada güneş enerjisi kullanım oranları ile ilgili olarak bir değerlendirme yapıldığında, Almanya’nın yine ilk sırada yer aldığı görülüyor. 40.000 MW enerji üretimiyle nüfusunun büyük bir bölümüne güneş enerjisi imkanı tanıyan ülkeyi İtalya takip ediyor. Güneşli gün sayısının çok fazla olduğu bu İtalyan ülkesi, bu durumu fırsata çevirmiş durumda. Yıllık 18.600 MW’lik enerji üretimi, şu anda ülke genelinde sistemin yaygınlaşmasını sağladı. Özellikle sera gazlarının salımlarını azaltmak için bu sisteme ağırlık verildiği görülüyor. Üçüncü sırada ise Japonya yer alıyor. 13.700 MW enerji üretimi ülke genelinde fabrikalarda da kullanılıyor. Diğer bir Akdeniz ülkesi İspanya’da listede bir sonraki sırada yer alan ülke. 4.214’lük üretimi artırmak isteyen ülke yönetimi, bu alanda yatırım yapacak olan kişilere destek veriyor. Amerika Birleşik Devletleri ise listede 5.sırada kendine yer buluyor.

Dünyada güneş enerjisi kullanımı görüldüğü gibi büyük ilgi ve yatırım gören bir alan. Bu trendin devam etmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın