Dünya Rüzgar Enerjisi Sıralaması

dünya rüzgar enerji sıralaması
Yazan Ekolojist

Rüzgar Enerjisi Hayat Veriyor

Yenilenebilir enerji olan rüzgar enerjisinin gittikçe yaygınlaştığını görüyoruz. Rüzgar enerjisi bulunduğundan bu yana fosiller yakılmıyor ve bu da hem çevre kirliliğini önlüyor hem de maddi açıdan rahatlatan bir durum oluyor. Dünya rüzgar enerjisi sıralaması incelendiği zaman birçok ülkenin yavaş yavaş bu yönde çalışmalarını artırdığını söyleyebiliriz.

Rüzgar Enerjisini En Çok Kullanan Ülkeler

Dünya rüzgar enerjisi sıralaması göz önünde bulundurulduğunda bu sıralamada 2016 yılı sonu itibari ile en üstte yer alan 5 ülkeyi aşağıda birer birer inceleyeceğiz. Bu listenin ilk sırasında yer alan ülke bizi şaşırtmıyor.

Birinci sırada yer alan Çin;

Dünya Rüzgar Enerjileri Birliği’nin yaptığı çalışmalara göre dünya üzerindeki tüm ülkeler göz önünde bulundurulduğunda en büyük rüzgar enerjisi bulunan ülkenin Çin olduğu tespit edilmiş.

Çin rüzgar enerjisi üretiminde bugünlere gelebilmek için fazlası ile yatırım yapmış ve bunun için çok uzun bir zaman dilimine ihtiyacı olmamış. 10 yıl içerisinde şu an bulunduğu yere gelerek Rüzgar enerjisi pazarında lider konumuna ulaşmış. Fakat şu an elinde bulunan konvansiyonel enerji kaynakları ilerleyen zamanlarda yetmeyecek. Geçen zamanla birlikte artan enerji ihtiyacını elindeki kaynaklar ile sağlayamayacak duruma gelecek ve daha fazla yatırım yapmak durumunda kalacak.

dünya rüzgar enerjisi

İkinci sırada yer alan ülke Amerika Birleşik Devletleri;

Amerika Birleşik Devletleri rüzgar enerjisi piyasasında ikinci sırada görünse de Çin ile aralarında açık ara fark yok. Birbirlerini arka arkaya takip ediyorlar. Fakat Amerika Birleşik Devletleri arkasında devlet desteği olduğu sürece kısa sürede Çin’i geride bırakacaktır. Bu konuda uzun vadede yatırım yapabilecek yatırımcılara sahip. Bu durumda yine onu artı bir öne geçiriyor.

Listenin üçüncü sırasında Almanya geliyor;

Almanya’nın elinde rüzgar enerjisinden önce sahip olduğu bir kömür lobisi var. Fakat kömür lobisine rağmen rüzgar enerjisine oldukça ilgi gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri ile arasında 30 gigawatt’lık bir fark var. Bu da birkaç fazla yatırım sonrası kapatılamayacak bir fark değil. Almanya halkı rüzgar enerjisini ve dolaylı yollar ile yenilenebilir enerjiyi fazlası ile destekliyor. Bu durum ülkenin faydasına olan bir şey olsa da, tüm Almanya halkı bu durumu desteklese de bazı politikacılar bu durumdan memnun değil. Desteklemedikleri gibi köstek olmaya çalışanları da var.

dünya rüzgar enerjisi sıralaması

Dördüncü Sıra Hindistan’a ait;

Dünya rüzgar enerji sıralaması listesinde 4. sıraya sahip olan Hindistan, aslında rüzgar enerjisi uygulamalarında ileri teknolojilerde hazırlanmış araçlar kullanıyor. Hindistan’ın nüfusu göz önünde bulundurulursa enerji ihtiyacının ne kadar fazla ve bu ihtiyacı karşılamanın ne kadar zor olduğu tahmin edilebilir. Nüfusun yanı sıra Hindistan’ın elindeki enerji kaynaklarını doğru kullanmadığını da düşünenler var.

İlk 5’in sonuncu ülkesi İspanya;

Avrupa Birliği ülkelerinden birisi olan İspanya, listeye Hindistan’dan sonra giriyor. 2008 yılının ilk ayları itibari ile İspanya da ekonomik kriz yaşanmaya başlandı. Bu durum ülkeyi ekonomik olarak her alanda zorladı. Maddi açıdan zor günler yaşattı. Bunların yaşandığı dönemlerde rüzgar enerjileri için yaptıkları yatırımları azaltmak durumunda kaldılar. Ülkenin bu süre zarfında rüzgar enerjilerine verdiği desteğin azalmasına rağmen listede ilk beş ülke arasında kalmayı başardı.

Diğer ülkeler rüzgar enerjisinden yeteri kadar verim alamadıkları zaman, fosil yakıtlar ile açıklarını kapatmaya devam ediyorlar. İspanya’nın böyle bir şansı yok. Çünkü zaten İspanya fosil yakıtlar tarafından da zengin bir ülke değil, hatta yok denilecek kadar az.

Rüzgar enerjisi keşfedilmeden önce, enerji ihtiyacını hep yurt dışından temin ettiği fosil yakıtlar aracılığı ile karşılıyordu. Bu nedenle rüzgar enerjisine daha fazla yatırım desteğine ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın