Dronelar 1 Milyar Ağaç Dikecek!

Drone ile tohum ekimi

Drone denildiğinde genelde aklımıza uzaktan fotoğraf ve video çekebilme imkanı sunan bir teknoloji gelir. Ancak Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da yaşayan bir grup köylü için, dronelar çok daha önemli bir hizmet sunuyor: İrlandalı bir girişimci droneları, Myanmar sakinlerinin tüm ormanı gökyüzünden yeniden ağaçlandırmasına yardımcı olmak için kullanıyor.

Hasar gören bir ekosistemden geriye dönülmesi oldukça zor, yorucu ve uzun vadede sonuç veren bir süreç. Irrawaddy Nehri deltasındaki köylüler, yerel ormanları restore etmek için harekete geçerek 5 yılda 2,7 milyon mangrov ağacı yeniden dikti, ancak bir süre sonra işi kolaylaştırmanın yollarını aramaya başladılar.

drone ağac ekimi myanmar

drone ile ağaç dikimi

Çözümü BioCarbon Engineering firmasının öne sürdüğü bir fikir olan, dronelar ile sadece bir günde 100.000’e kadar tohum ekebilme projesi ile buldular.

Eylül ayında şirket, kar amacı gütmeyen ve yerel ağaç dikme projelerine rehberlik eden Worldview International Foundation ile birlikte bölgedeki drone ile tohum ekimine başlayacak. Tohum ekim projesi ile köylüler tarafından ekilen 750 hektara ek olarak, 250 hektara 1 milyon yeni ağaç dikilmesi planlanıyor.

Her şey plana uygun giderse, BioCarbon Engineering bölgede 1 milyar ağaç yetiştirilmesine yardımcı olacak.

Droneların Çalışma Prensibi

  • Haritalama droneları, ağaçların ekileceği bölgeyi tarayacak ve topografik bir harita oluşturacak. Bu sayede toprağın kalitesi ve yeryüzü şekilleri,hangi noktalara ağaç dikileceği en efektif şekilde belirlenecek.
  • Bahçıvan dronelar ise belirlenen bu noktalara, yapılan hesaplamalara uygun olarak tohum kapsüllerini bırakacak. Tohum kapsülleri ayrıca havadan bırakıldığında toprağa saplanacak şekilde tasarlanmış.
  • Tohumların içerisinde mineral,gübre ve ağaç tohumları yerleştirilmiş.

Bahçıvan droneların bir insandan 10 kat daha hızlı ağaç dikebildiği belirlenmiş.

drone teknolojileri

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın