Dönen Konik Güneş Panelleri Çok Daha Yüksek Enerji Üretebilir

Yazan Ekolojist

Günümüz dünyasında enerji kaynakları, verimlilik ve tasarruf kavramları araştırmacıların gündemini meşgul ederken, V3Solar firması verimlilik konusunda yeni bir tasarım ile yüksek enerji üretimi sağladı.

Güneş Işınlarından En İyi Verim İçin Tasarlandı

Mevsimlere ve dünyanın konumuna göre değişiklik gösteren güneş ışınlarının açısı, konik bir yapı ile üretilen güneş paneli sayesinde daha verimli olarak ışınları topladı ve yüksek verimlilik gösterdi. Bir merceğin içine yerleştirilen güneş panelleri ısıyı 20 kata kadar arttırdı. Bu ısı artışına bağlı yanma riskini azaltmak içinde dönmeye bağlı bir soğutma sistemi oluştu. Birim yüzeye değen ışın miktarının 20 kat artışı ile üretilen enerji miktarı da arttırılmış oldu.

Mevcut Güneş Panelleri Tek Yönlü

Halihazırda kullanılan güneş panelleri, yatay ve tek yönde duruyor olması nedeniyle, ışığı ancak belli bir doğrultuda ve belli bir zaman diliminde alabilmekteyken; zaman içerisinde güneşin yönüne göre hareket eden paneller üretildi. Gün boyu güneşi takip etmek için eğilen bu paneller yine de tam anlamıyla verim sağlamadı. Konik biçimdeki bu yeni tasarım ise; hem dışındaki mercek ile ışık miktarını arttırdı, hem de güneşin her pozisyonundan yararlanarak yüksek enerji üretti.

Spin Cell Klasik Sorunlara Çözüm Arıyor

V3Solar Spin Cell(döner hücre,) endüstriyel tasarım ekibi Nectar Design ile işbirliği içinde geliştirilmiştir. Şirket, Spin Cell’in pazarda bir oyun değiştirici olabileceğine inanıyor. Piyasadaki güneş panellerinin, yüksek ısılarda lehimlerini eritiyor olması kusurundan yola çıkarak, hem 20 kat ısı alıp, hem de rotasyona bağlı olarak kendini soğutuyor olma özelliğini ön plana çıkardı.

Kapladığı Alan Bakımında Konik Güneş Panelleri Daha Çevreci

Verimlilik özelliğine ek olarak, V3Solar güneş konilerinin önemli ölçüde azalmış fiziksel ayak iziyle, “güneş santrallerinin toplam kurulum maliyetini önemli ölçüde azaltarak, ekonomik olarak daha uygulanabilir projeler üretebileceğini umuyor.”  Dikey bir silindir üzerinde duran, birbirlerine gölgeleme yapmayarak ve az yer kaplayarak büyük tasarruf sağlayan konik paneller; konum olarak da her yerde tercih edilebilecekti. 3. Prototip ile denemeleri devam eden bu güneş panellerinin denemeleri devam etmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın