Doğanın Enerji Aktarımında Rol Alan Yapılar: Güneş Panelleri

Yazan Ekolojist

Sizlerinde bildiği gibi milyonlarca yıldır dünyamızı aydınlatan güneş teknolojideki gelişmelerle birlikte sadece ısı ve ışık kaynağı olmaktan çıktı. Güneş paneli teknolojilerinde yapılan çalışmalarla birlikte verimleri daha da artırılan ve masanızdaki hesap makinelerinden tut  evinizin elektriğini üreten güneş panellerine kadar her yerde karşınıza çıkmaktadır. Güneş panelleri diğer adıyla fotovoltaik paneller adından da anlayabileceğiniz gibi fotovoltaik etki kullanılarak geliştirilen bir güneş pilidir. Fotovoltaik paneller  yarı iletken elemanların üzerine düşen güneş ışığının yarı iletkenin üzerinden elektron kopararak potansiyel oluşmasını sağlayan yapılardır. Yapısına ve üretim teknolojisine göre çeşitli gruplara ayırabileceğiniz bu paneller fotokiristal,ploikristal ve thinfilm(ince film) yapılarında üretilmektedir.

3B Baskı İle Verimin Artırılması

Güneş panelindeki son gelişmelerden biri de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yapılan araştırmalar  neticesinde ortaya çıktı. Bu panelleri kullandığınızda  yatay panellere göre 20 kat daha fazla enerji üretebilirsiniz. bu panellerin bir diğer önemli özelliği de dikey olarak inşa edilmeleridir. Eğer siz bu panelleri dikey kuleler olarak inşa ederseniz normal panellere göre küçük alanlarda  daha fazla enerji elde edebilirsiniz.  Araştırmaya göre  güneş panellerinin doğrudan üretim verimi düşük olmasına rağmen panellerin yerleşiminde yapılan düzenlemeler ve 3B baskı teknolojisinin gelişmesiyle  güneş panellerin kıvrımlı bir yapıda ürettiğinizde yüzey alanı artacağından dolayı  üretmiş olduğunuz enerji de bir o kadar artmakta ve birim alandan elde ettiğiniz enerji ciddi oranda yükselmektedir. Bu paneller aynı zamanda güneşin ufka olan yakınlığına, mevsimsel ve gün içerisindeki hareketlerine bağlı olarak yön değiştirebilmekte  ve bu sayede bu panellerde 2 ile 20 kat arasında daha fazla elektrik enerjisi üretebilirsiniz.  Diğer taraftan bu panelleri 3B yazıcı ile ürettiğinizde maliyeti ciddi oranda artmasına rağmen enerjide elde ettiğiniz geliri düşündüğünüzde bu oranı tolere edebileceğinizi çok açık bir şekilde görürsünüz.

Organik Paneller Kara Deliğe Dönüşüyor

Güneş Paneli teknolojisinin gelişme gösterdiği bir diğer alan ise bu panellerin üretim teknolojileri oldu. Bu alanda bir araştırma ise Princeton Üniversitesinden geldi. lakin bu çalışma daha çok organik güneş enerji hücrelerini ilgilendirmekte. yapılan çalışma ile üretimde kullanılan nano sandviç yapıdaki metal ve plastik sayesinde  verimin  yüzde 175 artırabildiğini çok net bir şekilde görebilmektesiniz. PlaCSH  adı verilen bu teknolojiyi kullandığınız takdirde güneş panellerinin verimini üç katına kadar çıkarabilirsiniz.  Daha çok organik paneller üzerinde yürütülen bu araştırma inorganik paneller üzerinde de işe yaradığı düşünülüyor fakat çalışmalar organik paneller üzerinde yoğunlaşmış durumdadır.   Sandviç yapıda denilen bu yapılarla panelin üzerine gelen ışığın %96’sını absorbe ettiğini ve sadece %4’ünü geri yansıttığını görürsünüz. Bu yapıyı ışığın tamamına yakınını absorbe ettiğinden dolayı “kara delik” olarak adlandıranlar da var.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın